W tym tygodniu rozmawiałem z Klientką o przeprowadzeniu postępowania sądowego o zadośćuczynienie z tytułu zakażenia szpitalnego. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat tzw. okienka serologicznego. Chciałbym Ci krótko wyjaśnić czym jest to pojęcie i dlaczego jest ono bardzo istotne.
Stwierdziłem bowiem, że nie uwzględniłem tej ważnej definicji w dotychczasowej działalności na blogu.
Dla przykładu – jeżeli w szpitalu dojdzie do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, nie od razu możliwe będzie wykrycie obecności wirusa w organizmie. Najczęściej wykonywanym badaniem, które potwierdza zakażenie HCV, jest oznaczanie przeciwciał anty-HCV. Problem w tym, że przeciwciała anty-HCV pojawiają się najczęściej dopiero kilka tygodni po zakażeniu wirusem. Okres pomiędzy zarażeniem, a medyczną możliwością wykrycia obecności wirusa nazywa się właśnie okienkiem serologicznym.
Oznacza to, że pacjent przy wypisie ze szpitala najprawdopodobniej nie będzie miał wiedzy o zakażeniu. W przypadku hospitalizacji w różnych placówkach, problemem może być określenie gdzie konkretnie doszło do zakażenia szpitalnego. Są to problemy, które bardzo komplikują procesy sądowe z tytułu błędów medycznych. Więcej o zakażeniach szpitalnych znajdziesz we wpisie odszkodowanie i zadośćuczynienie za zakażenie szpitalne.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }