Okienko serologiczne, a zakażenia szpitalne

Michał Grabiec        25 stycznia 2015        Komentarze (0)

Hand-holding-a-stethoscope-on-white-background-1025139E900B587A

W tym tygodniu rozmawiałem z Klientką o przeprowadzeniu postępowania sądowego o zadośćuczynienie z tytułu zakażenia szpitalnego. W pewnym momencie rozmowa zeszła na temat tzw. okienka serologicznego. Chciałbym Ci krótko wyjaśnić czym jest to pojęcie i dlaczego jest ono bardzo istotne.

Stwierdziłem bowiem, że nie uwzględniłem tej ważnej definicji w dotychczasowej działalności na blogu.

Dla przykładu – jeżeli w szpitalu dojdzie do zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C, nie od razu możliwe będzie wykrycie obecności wirusa w organizmie. Najczęściej wykonywanym badaniem, które potwierdza zakażenie HCV, jest oznaczanie przeciwciał anty-HCV. Problem w tym, że przeciwciała anty-HCV pojawiają się najczęściej dopiero kilka tygodni po zakażeniu wirusem. Okres pomiędzy zarażeniem, a medyczną możliwością wykrycia obecności wirusa nazywa się właśnie okienkiem serologicznym.

Oznacza to, że pacjent przy wypisie ze szpitala najprawdopodobniej nie będzie miał wiedzy o zakażeniu. W przypadku hospitalizacji w różnych placówkach, problemem może być określenie gdzie konkretnie doszło do zakażenia szpitalnego. Są to problemy, które bardzo komplikują procesy sądowe z tytułu błędów medycznych. Więcej o zakażeniach szpitalnych znajdziesz we wpisie odszkodowanie i zadośćuczynienie za zakażenie szpitalne.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: