Nowe orzeczenie w sprawie nadwykonań umów z NFZ

Michał Grabiec        16 grudnia 2014        4 komentarze

Dobre dla pacjentów informacje z Poznania. Tamtejszy Sąd Apelacyjny uwzględnił powództwo szpitala o zapłatę od Narodowego Funduszu Zdrowia kilkunastu milionów złotych z tytułu tzw. nadwykonań.

nfz_logo_C_kolor

Czym jest „nadwykonanie”?

Otóż jeżeli szpital wyczerpie limit świadczeń objętych umową z Funduszem, nie powinien wykonywać świadczeń w ramach systemu ubezpieczeń zdrowotnych (czyli głównie nieodpłatnie). Jednak w stanach nagłych, szpital może ( w zasadzie powinien) udzielić pacjentowi świadczeń bez względu na zakres umowy z NFZ. Podstawą prawną dla żądania dodatkowych środków stanowi art. 19 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Na skutek powyższego wyroku NFZ prawdopodobnie nie zacznie niespodziewanie twierdzić, że jego głównym zadaniem jest sprawne organizowanie świadczeń dla potrzebujących pacjentów.

Jednak wyrok ten  może sprawić, że pacjenci oraz świadczeniodawcy będą odrobinę bardziej spokojni o zapewnienie ciągłości leczenia.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Gabriela/www.umowynfz.pl 17 grudnia, 2014 o 23:23

Czy to był wyrok 'standardowy’, czyli dotyczący nadwykonań w stanach zagrożenia życia, czy coś ciekawszego?

Odpowiedz

Michał Grabiec 18 grudnia, 2014 o 10:21

Z lakonicznych medialnych informacji mogę jedynie wysnuć, iż orzeczenie dotyczyło zagrożenia życia z uwagi na brak możliwości wykonania tych świadzczeń w innej okolicznej placówce, która świadczyłaby tę pomoc (w zakresie hematologii). Pozdrawiam

Odpowiedz

Marta 11 lutego, 2015 o 20:07

Witam,
Czy może Pan podać sygnaturę wyroku i datę wydania wyroku ?
Pozdrawiam
Marta

Odpowiedz

Michał Grabiec 11 lutego, 2015 o 21:20

Wyrok zapadł w dniu 16 grudnia 2014 roku. Nie udało mi się dotychczas znaleźć sygnatury akt – nie jest podana również na portalu orzeczeń Sądu Apelacyjnego w Poznaniu.

Informacja o sygnaturze jest jednak informacją publiczną i sąd jest zobowiązany takie dane wskazać. Jak znajdę wolną chwilę to spróbuję ustalić tą drogą. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: