Możliwość żądania ustalenia odpowiedzialności pozwanego za mogące powstać w przyszłości skutki błędu medycznego

Michał Grabiec        25 marca 2015        9 komentarzy

W dniu 6 październiku 2006 roku Sąd Najwyższy w sprawie sygn. akt V CSK 183/06 stwierdził, że „powództwo o ustalenie stanowi ważny instrument w ochronie żywotnych interesów osób dotkniętych szkodami na osobie, zapobiegając przedawnieniu roszczeń wobec osób odpowiedzialnych za wyrządzenie tych szkód. Możliwość wystąpienia z takim powództwem nie jest roszczeniem i nie może wobec tego ulegać przedawnieniu.”

Hand-holding-a-stethoscope-on-white-background-1025139E900B587AO co chodzi?

Roszczenia majątkowe ulegają przedawnieniu. Pisałem o tym już w jednym z poprzednich artykułów o przedawnieniu roszczeń z tytułu błędów medycznych. Może się więc zdarzyć, że skutek błędu pojawi się przykładowo po 15 latach od tego zdarzenia.

Jeżeli sprawca w toku procesu podniesie zarzut przedawnienia, wówczas powództwo zostanie oddalone. Ustalenie odpowiedzialności na przyszłość pomaga zapobiegać takim sytuacjom.

Wniosek taki można złożyć w pozwie o odszkodowanie lub zadośćuczynienie w sytuacji gdy pacjent ma uzasadnione obawy, że w przyszłości pojawią się skutki zdrowotne niewystępujące w chwili wytoczenia powództwa.

Zawarcie takiego wniosku w pozwie nie nastręcza wielkich trudności, natomiast w praktyce może uratować interes majątkowy poszkodowanego.

{ 9 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Natalka Kuć 26 marca, 2015 o 17:35

Dobrze wiedzieć – lekarzy także obdarza się ograniczonym zaufaniem, a są takie placówki szpitalne, gdzie ryzyko przykrych powikłań w przyszłości jest wysokie.

Odpowiedz

Wojciech Rudzki | spolkazoo.info 29 marca, 2015 o 17:36

Wydaje mi się, że ustalanie odpowiedzialności za przyszłe następstwa „przyjęło się” w praktyce osób zajmujących się takimi sprawami już w bardzo szerokim zakresie. Miałem okazję uczestniczyć w prowadzeniu kilku takich spraw kilka lat wcześniej i niestety (z punktu widzenia poszkodowanych) składali takie wnioski.

Odpowiedz

Michał Grabiec 29 marca, 2015 o 20:08

Interesujące. Dlaczego uważa Pan, że składanie takiego wniosku jest niekorzystne z punktu widzenia poszkodowanego?

Odpowiedz

Eleonora 16 kwietnia, 2015 o 17:04

Czy możliwość żądania ustalenia odpowiedzialności pozwanego za mogące powstać w przyszłości skutki błędu medycznego dotyczy tylko i wyłącznie pozwu składanego do sądu, czy także dotyczy wniosku przedkładanego przed Komisją Wojewódzką orzekającą o zdarzeniach medycznych ?

Odpowiedz

Michał Grabiec 19 kwietnia, 2015 o 19:12

Nie dotyczy to postępowania przed komisją. W postępowaniu przed komisją nie można żądać też przykładowo renty.

Odpowiedz

Katarzyna 22 maja, 2015 o 18:36

Proszę mi podpowiedzieć, ponieważ walczę o odszkodowanie za błąd medyczny. Czy ustalenie odpowiedzialności na przyszłość wnosi się od razu w pozwie? Czy też można wnieść na każdym etapie postępowania. Na obecną chwilę pozwany dostał nakaz zapłaty od sądu na moją korzyść. Czy można wnieść teraz o ustalenie odpowiedzialności, czy już za późno? Istnieje duże ryzyko, że będę potrzebować kolejnej operacji w przyszłości.

Odpowiedz

Michał Grabiec 25 maja, 2015 o 21:37

Pani Katarzyno, powinno się wnieść w pozwie. Natomiast w toku procesu zmiana powództwa też jest co do zasady dopuszczalna. Jednak jest to tylko ogólna zasada i może być uzależniona od konkretnych przypadków. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ula 10 lutego, 2016 o 14:38

Odkąd w sierpniu 2007 zmieniły się przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń odszkodowawczych, powód nie ma już zasadniczo interesu prawnego w ustalaniu odpowiedzialności pozwanego na przyszłość. Powołane orzeczenie nie będzie więc aktualane we wszystkich sprawach.

Odpowiedz

Michał Grabiec 11 lutego, 2016 o 19:14

Sądy czasami ustalają obowiązek na przyszłość, chociaż w orzecznictwie faktycznie rysuje się tendencja dla urzeczywistniania zasady pełnego (kwotowego) uwzględnienia roszczeń pacjenta w wyroku. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: