Kolejna nowelizacja ustawy o prawach pacjenta czyli dolegliwości gastryczne polskiego ustawodawcy

Michał Grabiec        19 lutego 2019        Komentarze (0)

Coś jest nie tak. Minęło ledwie kilka dni od wejścia w życie przepisów nowelizującą ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty), a już nasz bohaterski rząd proponuje kolejne ulepszenie przepisów.

Niby chcącemu nie dzieje się krzywda, ale zmienianie  wciąż tego samego jest nieco dziwne. Jeżeli radca prawny musiałby co rusz poprawiać przygotowaną przez siebie umowę, regulamin, pozew czy cokolwiek innego to:

  1. brakłoby mu czasu na zarabianie pieniędzy;
  2. klienci pomyśleliby, że jest niepoważny ;
  3. na skutek punktu 2 nie miałby klientów;
  4. koniec końców musiałby zmienić zawód.

Jeżeli stomatolog musiałby co rusz poprawiać wykonane przez siebie prace to:

  1. z uzębienia pacjenta niewiele by pozostało;
  2. sprawa skończyłaby się w sądzie;
  3. stomatolog nie miałby klientów;
  4. ale za to miałby postępowanie dyscyplinarne.

Przypomnijmy zatem:

  • 6 grudnia 2018 roku – powstaje ustawa o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw (w tym ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta);
  • 9 lutego 2019 roku – ustawa  wchodzi w życie, czyli po 14 dniach od jej podpisania przez Pana Prezydenta Andrzeja Dudę. Ustawa wprowadza instytucję sprzeciwu pacjenta wobec ujawnienia dotyczącej go tajemnicy lekarskiej oraz reguluje sądowe postępowanie w przedmiocie ujawnienia tej tajemnicy lub udostępnienia dokumentacji medycznej.

Po czym znienacka dowiadujemy się, że ukazał się rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Projekt datowany jest na dzień 22 stycznia 2019 roku i – jak czytamy w uzasadnieniu projektu, jego celem jest:

o prawach pacjenta

doprecyzowanie przepisów (!!! – dopisek autor) dotyczących sprawowania w podmiotach leczniczych udzielających stacjonarnych i całodobowych świadczeń zdrowotnych dodatkowej opieki pielęgnacyjnej nad pacjentem małoletnim albo posiadającym orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. Inicjatywa zmian jest realizowana przy wsparciu i we współpracy z Kancelarią Prezydenta RP.

Dalej czytamy, że:

Dziecko ma prawo do tego, aby cały czas przebywali razem z nim w zakładach leczniczych ww. podmiotów rodzice albo opiekunowie. W związku z czym rodzicom należy stwarzać możliwie dogodne warunki pobytu razem z dzieckiem oraz zachęcać i ułatwiać im realizację tego prawa. Obecność osób bliskich jest korzystna dla dziecka, przyspiesza proces leczenia, łagodzi stres i wzmacnia poczucie bezpieczeństwa. Pobyt rodziców albo opiekunów przy dziecku w szpitalu nie może narażać ich na ponoszenie dodatkowych wydatków.

Wszystko fajnie.

Tylko doprawdy trudno zrozumieć dlaczego do takich wniosków dochodzi się  ok. 1,5 miesiąca po uchwaleniu ustawy już nowelizującej ten sam akt prawny. Nie zmienił się minister zdrowia. Z tego co kojarzę również Pan prezydent Andrzej Duda wciąż zasiada na prezydenckim tronie. Jedynie wybrany dość nieszczęsliwie dla polskich dzieci Rzecznik Praw Dziecka objął urząd w grudniu 2018 roku. Jednak rzecznik praw maluchów nie ma inicjatywy ustawodawczej, więc nie tędy droga.

Odpowiedź może być jedna. Jako uchwalający prawo mechanizm, jakim jest państwo, doszliśmy do takiego poziomu niekompetencji legislacyjnej, że nowelizacje gonią nowelizacje i niebawem ciężko będzie się w tym całym bałaganie rozeznać.

W marcu spodziewajmy się zatem ustawy zmieniajcej nowelizację poprzedniej ustawy nowelizacyjnej. Przypomina się  prawnomedyczna definicja takiej jednostki chorobowej – „rozwolnienie legislacyjne„.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: