Jakie dowody powołuje się w pozwie o ustalenie płci?

Michał Grabiec        25 września 2016        Komentarze (0)

W pozwie u ustalenie płci, który przygotowałem kilka dni temu, napisałem, że Dawid chciałby na drodze sądowej doprowadzić do zmiany swojej płci stwierdzonej w akcie urodzenia z męskiej na żeńską (M/K).

Jak w każdym procesie, to powód musi wykazać, że istnieją przesłanki do uwzględnienia jego stanowiska i przekonać sąd do stwierdzenia tego wyrokiem.

Jakie dowody są pomocne w takim postępowaniu?

Dawid od kilku lat przechodzi tzw. test realnego życia. Funkcjonuje jako kobieta, ubiera się jak kobieta i w kręgu towarzyskim używa żeńskiego imienia. Dowód z jego przesłuchania będzie więc bardzo istotny.

Pacjent od kilku lat przechodzi także terapię hormonalną, konsultuje się regularnie z lekarzem seksuologiem i lekarzem psychiatrą. Dokumentacja medyczna z tych wizyt będzie także dowodem w postępowaniu.

37a06e4a72d6cb27621f1ed829bbee81_MBardzo istotna będzie opinia z dowodu biegłego seksuologa. Biegły spotka się z pacjentem i na podstawie własnych badań oraz dołączonej do pozwu dokumentacji medycznej wyda swoją opinię.

Często wystarczy opinia biegłego seksuologa, ale zdarzają się sytuacje, że sądy żądają także dowodów z opinii psychologów czy psychiatrów.

W przeciwieństwie do innych procesów medycznych, sprawy o ustalenie płci trwają z reguły znacznie krócej – z jednej ze statystyk wynika, że przeciętnie proces trwa około 7 miesięcy. Oczywiście zdarzają się wyjątki, gdyż uczestniczyłem też w procesie, który trwał blisko 3 lata.

Świadkowie? Jak najbardziej. Jeżeli znajdą się osoby, które potwierdzą, że powód realizuje swoją rolę społeczną jako osoba innej płci niż oficjalna, wówczas warto wnieść o przesłuchanie takich świadków.

Inicjatywę dowodową mają także pozwani – z reguły rodzice. Tutaj możliwości są różne, gdyż zależą od nastawienia rodziców do transseksualizmu swojego dziecka. Niekiedy rodzice wspierają swoje dziecko, często jednak wnoszą o oddalenie powództwa. Nie wiem jak będzie w tym przypadku, gdyż Dawid od wielu lat nie ma bliższego kontaktu ze swoją rodziną.

W jednym z postępowań ojciec podnosił, że próbował swoją córkę poddać egzorcyzmom i wypędzić złego ducha. W domyśle odpowiedzialnego za transseksualizm. Cóż, musisz być przygotowany na różne możliwości.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: