Inspirujące działanie peronu kolejowego w Strzelcach Opolskich, a rola biegłego procesie o ustalenie płci.

Michał Grabiec        25 maja 2016        Komentarze (0)

Przykra niespodzianka. Jadąc dzisiaj rano pociągiem do Sądu Okręgowego we Wrocławiu na rozprawę w przedmiocie ustalenia płci otrzymałem telefon z sądu, że rozprawa się nie odbędzie, gdyż biegły udał się na zasłużony wypoczynek. Wszystko fajnie, takie rzeczy się zdarzają.

37a06e4a72d6cb27621f1ed829bbee81_MNiezrozumiały jest tylko moment wykonania telefonu – podejrzewam, że informacja o urlopie była znana w sekretariacie sądu wcześniej wcześniej. No cóż, pełnomocnik sam sobie winien – mógł zadzwonić wczoraj do sądu.

Tyle frustracji. Jeżeli już rozmawiamy o sądowym ustaleniu płci, to chciałbym Ci powiedzieć parę słów na temat opiniowania przez biegłych w tego typu sprawach.

Otóż sędziowie sami często nie wiedzą do końca z czym takie postępowanie się wiąże. Z tej przyczyny bardzo wzrasta rola biegłego lekarza jako osoby stwierdzającej czy zasadne jest sądowa korekta płci. Biegły w takiej sprawie niejako „wchodzi w buty” sędziego. A biegli potrafią namieszać, pomimo tego, że nie taka ich rola.

W jednym z prowadzonych przeze mnie procesów biegły (jeden z dwóch) kategorycznie stwierdził, że powód jest osobą odmiennej płci. Jednak dla porządzku metodologicznego pracy lekarskiej, biegły zażądał wykonania dodatkowych badań.

No pasarán. Zgodnie z Zaleceniem Rady Ministrów Rady Europy CM/REC/2010 warunki fizyczne wymagane dla dokonania korekty płci powinny być regularnie poddawane przeglądom w celu zlikwidowania tych, które mają charakter nadmiernie dotkliwy.

Zalecenia nie są wprawdzie źródłem prawa, ale warto wskazywać na ich treść z uwagi na przydatność w drodze do interpretacji przepisów dotyczących ustalenia płci.

W dziedzinie diagnozowania transseksualizmu stopniowo odchodzi się obecnie od nadmiernej medykalizacji tej procedury. Powoli następuje na przykład zaniechanie wymagania tzw. „testu realnego życia”, jako niezbędnej czynności diagnostycznej.

Niektórzy biegli jednak nadal uparcie twierdzą, że należy wykonać wymagane badania / interwencje chirurgiczne / procedury medyczne. Wszystko zależy jakie (niekoniecznie aktualne) zalecenia medyczne biegli postanowią zastosować.

W takim przypadku warto wskazać na treść uchwały Sądu Najwyższego z 1978 roku w której sąd stwierdził, że można dokonać korekty płci jeżeli „cechy nowo kształującej się płci są przeważające i stan ten jest nieodwracalny.

Nie zważając na pewne niefortunne sformułowania w uzasadnieniu uchwały, należy jednak zgodzić się z jej zasadniczą treścią i przesłaniem. Warto zatem polemizować z biegłym.  Może to uchronić powoda przed przewlekającym się postępowaniem / ryzykiem oddalenia powództwa / kosztami nowych badań / niepotrzebną na tym etapie ingerencją chirurgiczną. Niepotrzebne skreślić.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: