Dlaczego sądy oddalają powództwa z tytułu zakażeń szpitalnych?

Michał Grabiec        10 czerwca 2015        2 komentarze

Skończyłem czytać wyrok jednego z sądów okręgowych urzędujących na północy Polski. W tej sprawie powództwo o zadośćuczynienie z tytułu zakażenia w szpitalu gronkowcem złocistym zostało oddalone. W ocenie sądu pacjent nie uprawdopodobnił, że do zakażenia mogło dość z winy szpitala, pomimo faktu, że pacjent nie przebywał w żadnym innym szpitalu czy miejscu gdzie mogłoby dojść do zakażenia.

Nic nie wskazywało także aby pacjent przed hospitalizacją wykonywał tatuaże czy przekłuwał uszy lub inne części ciała. Ponadto przed rozpoczęciem hospitalizacji wykonano pacjentowi badania CRP (celem sprawdzenia czy w organizmie nie dochodzi do stanu zapalnego). Z badania wyszło, że pacjent w momencie przyjścia do szpitala nie był zakażony.

sala-operacyjnaPomimo pozornej oczywistości, powództwo zostało oddalone. Dlaczego?

Sąd stwierdził m.in., że powód (pacjent) nie wykazał w sposób dostateczny uchybień organizacyjnych po stronie szpitala, które mogłyby uzasadnić przypisanie szpitalowi winy. Powód nie wykazał takich zaniedbań, które zwiększyłyby ryzyko zakażenia i pozwalały uprawdopodobnić zawinione zakażenie w tymże szpitalu.

Powodowi nie udało się także uprawdopodobnić tego, że szczep gronkowca, którym został zakażony nie pochodził z jego własnego organizmu. Innymi słowy – sąd nie wykluczył, że doszło do samozakażenia pacjenta. Jest to w praktyce możliwe i dość często spotykane. Argument ten jest często wykorzystywany przez szpitale.

Jak widzisz, czasami droga do powodzenia w procesie cywilnym niekoniecznie jest drogą prostą – pomimo tego, ze na pierwszy rzut oka  powództwo pacjenta jest oczywiste. Więcej o powództwach z tytułu zakażenia szpitalnego dowiesz się z lektury wpisu pt. odszkodowanie i zadośćuczynienie za zakażenie szpitalne.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Janusz 11 czerwca, 2015 o 13:20

Co by Pan zrobił na miejscu pacjenta? Czy okoliczności, o których Pan wspomina da się udowodnić?

Odpowiedz

Michał Grabiec 11 czerwca, 2015 o 22:47

Trudno powiedzieć bez analizy akt sprawy. W w takim procesie należy wykazywać inicjatywę dowodową, starać się pokazać, że do zakażenia mogło dojść tylko w tym konkretnym szpitala i uwypuklać ewentualne uchybienia sanitarne, higieniczne. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nie zawsze prawda jest po stronie powoda-pacjenta, a wygranie niektórych procesów jest obiektywnie praktycznie niemożliwe. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: