W postępowaniu przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych może występować pacjent albo rodzina zmarłego pacjenta.
W tym drugim przypadku niezbędne jest właściwe zsynchronizowanie czynności tak aby zdążyć ze złożeniem wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego w terminie 1 roku od śmierci pacjenta.
W praktyce często się zdarza, że nie jest możliwe skuteczne złożenie wniosku, gdyż spadkobiercy nie dysponują kompletem niezbędnych dokumentów. Wniosek niekompletny podlega natomiast zwróceniu.
Dzisiaj odebrałem telefon od spadkobierców zainteresowanych złożeniem wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego po zmarłym członku rodziny. Sprawa dotyczy sepsy wywołanej niezoperowanym zapaleniem otrzewnej.
Sęk w tym, że termin złożenia wniosku upływa w dniu 15 lutego 2017 roku, a dotychczas nie zostało przeprowadzone postępowanie spadkowe. W tak krótkim czasie (2 tygodnie) nie da się złożyć wniosku o stwierdzenie nabycia spadku i zakończyć prawomocnie postępowania. Jest to po prostu niewykonalne.
Sprawa byłaby prostsza gdyby istniała możliwość dołączenia do wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego notarialnego poświadczenia dziedziczenia.
Niestety, nasz błyskotliwy ustawodawca nie zauważył, że w większości postępowań, trybów i procedur oświadczenie notarialne jest w praktyce równe postanowieniu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Ale nie w przypadku postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. Jest to niestety luka w przepisach. Tutaj musisz koniecznie dysponować postanowieniem wydanym przez sąd.
Jeżeli zatem rozważasz złożenie wniosku o ustalenie zdarzenia medycznego, pamiętaj nie tylko o terminie, ale także o dokumentach, które należy zgromadzić z odpowiednim wyprzedzeniem.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }