Czy lekarz może zobaczyć skargę do rzecznika odpowiedzialnosci zawodowej?

Michał Grabiec        01 października 2019        Komentarze (0)

Taki wynik wyszukiwarki Google przekierował czytelnika na łamy tej strony. Prawdopodobnie odwiedzający trafił na post pod tytułem „Postępowanie dyscyplinarne lekarzy„, który cieszy się sporą popularnością i zanotował do dnia dzisiejszego aż 190 komentarzy. Sam artykuł ma około 5 lat, ale jak widzę, nie stracił zbytnio na aktualności i z grubsza odpowiada na pytanie, co może zobaczyć lekarz w toku sprawy. Ale odpowiadając bardziej precyzyjnie na pytanie:

Czy lekarz może zobaczyć skargę, która została przeciw niemu skierowana przez niezadowolonego pacjenta?

Może.

Zgodnie z ustawą o izbach lekarskich, stroną postępowania w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy (potocznie zwanym postępowaniem dyscyplinarnym lekarzy) są:

  • lekarz, którego dotyczy postępowanie;
  • pokrzywdzony (najczęściej pacjent, ale można wyobrazić sobie sytuację, że pokrzywdzonym będzie na przykład osoba upoważniona przez zmarłego pacjenta, której odmówiono dostępu do dokumentacji medycznej tego pacjenta);
  • rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy (OROZ).

Wątpliwości może budzić etap, na którym lekarz (lub inna strona postępowania) może otrzymać dostęp do akt postępowania.

Sama procedura dzieli się na kilka etapów:

  • czynności sprawdzające;
  • etap postępowania wyjaśniającego;
  • postępowanie przed sądem lekarskim;
  • faza postępowania wykonawczego.

Na każdym z tych etapów, strony mają dostęp do akt postępowania. Jeżeli jednak nie doszło do wszczęcia czynności sprawdzających, dostęp do akt może być utrudniony.

Zgodnie z ustawą, celem czynności sprawdzających jest:

„wstępne zbadanie okoliczności koniecznych do ustalenia, czy istnieją podstawy do wszczęcia postępowania wyjaśniającego. W trakcie czynności sprawdzających nie przeprowadza się dowodu z opinii biegłego ani czynności wymagających spisania protokołu, z wyjątkiem możliwości przesłuchania w charakterze świadka osoby składającej skargę na lekarza”

Innymi słowy – akta muszą trafić na biurko OROZ. W tym momencie mamy do czynienia z czynnościami sprawdzającymi. Zanim skarga zostanie przekazana rzecznikowi, nikt raczej nie otrzyma do niej dostępu (formalnie nie ma jeszcze postępowania).

lekarz może zobaczyć

W praktyce, często jest tak, że dochodzi do wstępnego przesłuchania lekarza i osoby skarżącej i wówczas lekarzowi pokazywana jest skarga. Z punktu widzenia rzecznika prościej jest pokazać pismo niż tłumaczyć dlaczego lekarz został wezwany na przesłuchanie.

Już po czynnościach sprawdzających może dojść do wszelakiego rodzaju rozstrzygnięć, w tym wydania postanowienia o wszczęciu postępowania wyjaśniającego lub odmowie wszczęcia takiego postępowania. Ale to już inna historia…

P.S.: W praktyce przed rzecznikiem nikt się tak wesoło nie uśmiecha jak na załączonym obrazku. Ale nie jest też aż tak strasznie jak potrafią sobie to niektórzy wyobrażać 🙂

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: