Czy koszt prywatnej opinii lekarskiej wchodzi w zakres szkody?

Michał Grabiec        16 grudnia 2016        Komentarze (0)

W sprawach odszkodowawczych, spór najczęściej dotyczy samej istoty zagadnienia, czyli tego czy pozwany (szpital, sprawca szkody, ubezpieczyciel) powinien ponosić odpowiedzialność cywilną i zapłacić odszkodowanie i zadośćuczynienie.

Oczywiście kwestionowana jest także wysokość szkody, stopień przyczynienia poszkodowanego i tego typu aspekty, ale najczęściej sporem objęte jest samo to czy  doszło do błędu w sztuce czy innych zaniedbań.

Otrzymując opinię od ubezpieczyciela można odnieść wrażenie, że jest ona sporządzona prawidłowo i z uwzględnieniem wszystkich okoliczności przypadku. Nic bardziej mylnego.

Niestety opinie lekarskie przedkładane przed ubezpieczycieli cechuje nadmierna przychylność wobec sprawców szkody. Niektóre ze zgłaszanych okoliczności są pomijane w treści opinii (np. kwestia negatywnych opinii służb sanitarno-epidemiologicznych czy podobne przypadki zakażeń w tym samym miejscu).

Pacjentowi trudno polemizować z lekarzami w zakresie prawidłowości leczenia. Z reguły przypadki są bowiem trudne i złożone pod względem medycznym.

W takim przypadku warto sięgnąć po prywatną opinię biegłego. Fakt, jest to pewien koszt, jednak można na wstępie wiedzieć jakie będą argumenty stron w przyszłym procesie.

Niedawno zresztą przedłożona przez klienta prywatna opinia mikrobiologiczna doprowadziła do skutecznego podważenia postanowienia prokuratora o umorzeniu postępowania karnego. Jak widać, czasami warto mieć prywatną opinię.

Opinia taka jednak nie zastąpi opinii biegłego powołanego przez sąd. Można mieć różne zdania na temat prawidłowości takiego rozwiązania, natomiast właśnie tak wygląda rzeczywistość.

Czy koszt sporządzenia prywatnej opinii biegłego może wejść w zakres szkody? Liczne orzeczenia sądów potwierdzają, że tak.

Z fragmentów uzasadnień wyroków wynika bowiem, że:

„Powódce należy się również zwrot kosztów prywatnych ekspertyz w wysokości(…).”

„(…)koszt ekspertyzy stanowi szkodę ulegającą naprawieniu.”

„(…)wydatek ten należy zakwalifikować jako celowy i uzasadniony, a zwrot może być dochodzony w ramach odszkodowania.”

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: