Co się zmieni w klauzuli sumienia cz. II ?

Michał Grabiec        15 kwietnia 2015        6 komentarzy

Odpowiedź: NIC.

W Sejmie znalazły się dwa projekty ustawy nowelizującej art. 39 ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projekt wniesiony przez Koło Poselskie Solidarnej Polski został w grudniu 2014 roku wycofany przez wnioskodawców. Prawdopodobnie wobec wyciszenia medialnej wrzawy temat przestał być dla parlamentarzystów atrakcyjny.

SejmRP-logoZ kolei projektowi nowelizacji złożonemu przez posłów Twojego Ruchu (znoszącemu klauzulę sumienia) Kancelaria Sejmu nie nadała dalszego biegu. Może to oznaczać ponowne zamiecenie tematu pod dywan.

Prace nad nowelizacją zapowiedział w ubiegłym roku Rzecznik Praw Obywatelskich – brak informacji o jakiejkolwiek aktywności w tym zakresie.

Nic się zatem prawdopodobnie nie zmieni, a pacjenci i lekarze pozostaną z tymi samymi problemami co dotychczas.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Rudzki - blog o umowie najmu 16 kwietnia, 2015 o 16:25

Słyszałem, że bieg niedługo ruszą ożywione prace nad wprowadzeniem klauzuli sumienia dla adwokatów i radców prawnych – zakres: sprawy z urzędu i tzw. ustawa pakamerowa 🙂

Odpowiedz

Michał Grabiec 19 kwietnia, 2015 o 19:13

Nie słyszałem o klauzuli sumienia dla radców prawnych. Może Pan przybliży temat?

Odpowiedz

elzbieta 21 kwietnia, 2015 o 16:29

Witam! Szanowny Panie Mecenasie ja znowu z trudnym zagadnieniem dot.tajemnicy zawodowej lekarza.
W postępowaniu karnym -przygotowawczym (Ds) ,zwolniłam lekarza z zachowania tajemnicy lekarskiej.Bez powiadomienia mnie , policjant przesłuchał świadków w osobach : asystentka i higienistka ,które to panie w zeznaniach wyrażały także swoje własne opinie o moim stanie zdrowia . Według oświadczenia ,były upoważnione do prowadzenia kartoteki i wpisów pod dyktando lekarza . Co więc z tajemnicą „roznoszoną” przez te panie ? – da Pan radę temu ?
Serdecznie pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 23 kwietnia, 2015 o 11:18

Pani Elżbieto. Przepraszam najmocniej, ale przedstawia mi Pani konkretne zagadnienie związane z toczącym się postępowaniem przygotowawczym.

Uważam, że nie powinienem udzielać takich informacji bez zaznajomienia się z dokumentami – byłoby to po prostu nieodpowiedzialne z mojej strony. Pozdrawiam.

Odpowiedz

elzbieta 24 kwietnia, 2015 o 19:27

Z całym szacunkiem Panie Mecenasie , gdyby postępowanie było w toku a ja miałabym pytania dotyczące mojego konkretnego przypadku , siedziałabym z Panem przy jednym biurku . Niestety jedyny dowód na na powyższe , to mój wpis na Pana blogu z dnia 28 stycznia .
Szczerze mówiąc liczyłam że odniesie się Pan do ogólnych zagadnień dotyczących tajemnicy zawodowej osób z „otoczenia” lekarza w świetle obecnych uwarunkowań prawnych .Opis faktycznego przypadku miał być jedynie pomocny .
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 24 kwietnia, 2015 o 21:20

Może inaczej Pani Elżbieto, czy na pewno wszystkie możliwości w Pani przypadku zostały wyczerpane? Prosiłbym o dokładny opis całej sprawy poprzez e-mail wraz z dokumentacją. Niewykluczone, że istnieje droga do rozwiązania Pani sprawy. Pozdrawiam i dziękuję serdecznie za obecność na blogu.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: