Co dalej z oświadczeniami pro futuro?

Michał Grabiec        30 czerwca 2017        Komentarze (0)

W dzisiejszej odsłonie Rynku Zdrowia został zamieszczony artykuł redaktora Jacka Wykowskiego dotyczący prawnych i etycznych aspektów składania przez pacjentów tzw. oświadczeń pro futuro.

Kwestia jest niezwykle złożona i niestety nie znalazła dotychczas uregulowania w naszym porządku prawnym, czemu sprzyja przede wszystkim brak ratyfikowania przez Polskę Konwencji Bioetycznej.

Miałem przyjemność również wyrazić swój pogląd na ten temat i odpowiedzieć na zadane przez redaktora pytania. Pełną treść artykułu pt. „Testament życia: kiedy wola pacjenta i decyzje lekarza nie idą w parze” znajdziesz pod tym linkiem.

Osobiście jestem zwolennikiem precyzyjnego uregulowania zagadnienia. Inne kraje Europy jak chociażby Niemcy czy Francja wprowadziły problematykę oświadczeń pro futuro do swojego porządku prawnego. Podobnie niektóre ze stanów USA.

Niezależnie od tego materiału, kwestia testamentów życia była już 3 lata temu poruszana na blogu. Link znajdziesz tutaj.

Publicystyka sobie, a praktyka (i legislacja) sobie.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: