Ciężar dowodu wyrażenia przez pacjenta zgody na leczenie

Michał Grabiec        06 października 2014        Komentarze (0)

Miałem ostatnio okazję ponownie przeczytać uzasadnienie do jednego z wyroków Sądu Najwyższego. Orzeczenie wprawdzie nie jest najnowsze, ale wcale nie straciło na aktualności. Dla zainteresowanych podam sygnaturę sprawy – II CK 303/04.

Wyrok jest dla mnie ciekawy, bo dotyczył jednego z najbardziej mnie interesujących zagadnień z dziedziny praw pacjenta, czyli zgody pacjenta na udzielanie pomocy medycznej. Dokładnie dotyczył ciężaru udowodnienia faktu wyrażenia zgody w toku procesu o odszkodowanie lub zadośćuczynienie.  Chciałbym Ci wyjaśnić dlaczego ten wyrok jest ważny w kontekście procesu sądowego.

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jeżeli pacjent chce wykazać, że nie wyraził zgody na leczenie to powinien ten fakt udowodnić. Takie zasady rządzą bowiem postępowaniem cywilnym – chcesz przekonać sąd do swojej racji, to przedstaw odpowiednie dowody.

W przypadku zgody na leczenie ciężar udowodnienia wyrażenia zgody podlega odwróceniu. Sąd Najwyższy stwierdził, że to ten kto wykonywał operację (zabieg, diagnostykę itp.) musi udowodnić uzyskanie zgody. W przeciwnym razie leczenie jest bezprawne i może stanowić źródło odpowiedzialności odszkodowawczej.

Oczywiście z reguły nikt nie będzie chciał się procesować, jeżeli wykonano u niego operację, która w diametralny sposób poprawiła jego stan zdrowia.

Może to jednak mieć znaczenie w przypadku braku powodzenia leczenia. Bardzo wiele operacji i zabiegów to czynności łączące się z ryzykiem i tylko objaśniona i swobodna zgoda legalizuje ewentualne skutki uboczne leczenia.

W przypadku wyroku, który stanowił inspirację do napisania tego wpisu, pacjent przechodził operację kręgosłupa, której efektem był niedowład kończyn. Biegli stwierdzili, że jest to możliwe następstwo ryzykownej operacji. Sąd stwierdził jednak, że pacjent nie wyraził skutecznej zgody i zasądził od szpitala zadośćuczynienie.

Musisz pamiętać, że zgoda na leczenie to nie jest mechaniczne podpisanie podsuniętego formularza. Aby mówić o w pełni skutecznej zgodzie na leczenie, pacjent powinien zostać wyczerpująco poinformowany o możliwych (ale typowych, normalnych) następstwach interwencji medycznej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: