Bezpłatna kopia dokumentacji medycznej na podstawie RODO

Michał Grabiec        04 lipca 2018        8 komentarzy

Gdyby istniał coroczny konkurs na najbardziej znienawidzone słowo,  w 2018 roku wyraz RODO miałby szansę w nim zwyciężyć. Jeszcze niedawno mogliśmy usłyszeć RODO o każdej porze dnia i nocy, oraz w każdej możliwej konfiguracji znaczeniowej.

Obecnie RODOmania nadal zbiera żniwo. Kilka dni temu fryzjer odmówił mi telefonicznie zapisania na strzyżenie, bo wiadomo – RODO. Aburdy RODO w sferze ochrony zdrowia to z kolei temat rzeka.

Jest jeden plus z tego całego RODOszaleństwa. Otóż osoba fizyczna, której dokumentacja jest przetwarzana przez szpital czy gabinet lekarski ma prawo do uzyskania bezpłatnie jednej kopii tej dokumentacji. Nie jest to zresztą żadne rewolucyjne odkrycie, gdyż podobne informacje od kilku tygodni krążą po sieci.

Tak czy inaczej, możesz pobrać dostępny na blogu i oparty na podstawie RODO wniosek o wydanie dokumentacji medycznej. Oszczędzisz kilka złotych, a efekt będzie ten sam.

Na podstawie RODO szpital będzie zobowiązany wydać Ci dokumenty w terminie 30 dni od złożenia wniosku, chyba, że nastąpią nadzwyczajne okoliczności uzasadniające przedłużenie tego terminu.

Powodzenia.

{ 8 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

kjonca Lipiec 4, 2018 o 14:52

Hm, a nie jest tak, ze mogę taką kopię prosić raz na 6 miesięcy?

Odpowiedz

Michał Grabiec Lipiec 4, 2018 o 15:37

Przyznam, że nie pamięatam przepisu, który by mówił o takim czasokresie.

Odpowiedz

kjonca Lipiec 4, 2018 o 15:58

Sugerowałem się tym https://subiektywnieofinansach.pl/w-bik-nie-mozna-juz-zamowic-darmowej-tzw-informacji-ustawowej-co-sie-stalo-i-czy-zostaly-nam-juz-tylko-komercyjne-raporty/
(ostatni akapit + znajomość BIK, który nie zrobi nic za darmo bez przymuszenia 🙂 )
Ale może z dokumentacją medyczną jest inaczej ..

Odpowiedz

RODO Lipiec 4, 2018 o 17:06

art. 15 ust. 3 RODO – to dotyczy tylko pierwszej kopii

Odpowiedz

Michał Grabiec Lipiec 4, 2018 o 17:12

Zgadza się. Widzę, że kochane przez wszystkich RODO zagościło również w pseudonimach czytelników bloga 🙂

Odpowiedz

kjonca Lipiec 4, 2018 o 17:37

Hm. Pytanie jeszcze co rozumieć przez “kopia”
Wyobraźmy sobie taką sytuację:
1. byłem u lekarza, sporządził jakies notatki.
2. zażyczyłem sobie danych i je dostałem.
3. byłem po raz kolejny u lekarza zostało coś dopisana do moich danych
4. czy przysługuje mi kolejna “kopia”? w końcu to będą inne dane. A może tylko kopia dotycząca drugiej wizyty?

Odpowiedz

Michał Grabiec Lipiec 4, 2018 o 17:45

Dowiemy się w praktyce, chociaż uważam, że jedna kopia będzie dotyczyła każdej nowej informacji zawierającej dane osobowe zawartej w dokumentacji medycznej.

Odpowiedz

kjonca Lipiec 4, 2018 o 17:58

No właśnie, dla mnie to nie jest jasne 🙂 w końcu administrator przetwarza całość danych.

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: