Zadośćuczynienie za zakażenie wirusem HIV w trakcie porodu

Michał Grabiec        26 czerwca 2016        4 komentarze

Kilka dni temu w jednej z gazet pojawił się artykuł w którym opisano przypadek  zakażonego wirusem HIV przez matkę dziecka, które nie leczone, zmarło. Wystąpienie HIV/AIDS u noworodka jest olbrzymim zagrożeniem dla życia i niewykryte może zakończyć się śmiercią. Bardzo dużo zależy od ginekologa prowadzącego ciążę pacjentki (matki) od której dziecko może zarazić się wirusem HIV.

Do takiego zakażenia dochodzi np. w trakcie porodu. Jeżeli lekarz chce prowadzić ciążę w sposób prawidłowy i zgodny z aktualną wiedzą medyczną, wówczas powinien zlecić pacjentce wykonanie badania na obecność HIV. Rozporządzenie Ministra Zdrowia (dotyczące między innymi) standardów opieki w okresie cięży) precyzyjnie wskazuje, że  test na obecność HIV powinien zostać wykonany dwukrotnie. Pierwsze badanie powinno zostać wykonane do 10 tygodnia ciąży, drugie w okresie 33-37 tygodnia ciąży.

Z przeprowadzonego przeze mnie wywiadu wynika, że są lekarze, który wcale nie zlecają tych badań w okresie ciąży, co jest błędem zarówno z punktu widzenia prawa jak i standardów ginekologii. Bez znaczenia z punktu widzenia prawidłowego prowadzenia ciąży jest to czy pacjentka prowadzona jest prywatnie czy też w ramach środków NFZ.

Hand-holding-a-stethoscope-on-white-background-1025139E900B587AWypełnienie powyższych standardów diagnostycznych jest ważne, gdyż w przypadku stwierdzenia, że matka jest nosicielką wirusa HIV, wówczas od początku można wdrożyć leczenie dziecka i zwiększyć jego szanse na przeżycie, a nawet uniknąć zakażenia noworodka. Organizm dziecka jest znacznie bardziej narażony na szybki rozwój AIDS – choroby powodowanej przez wirus HIV. Musisz wiedzieć, że lekarz lub szpital może być odpowiedzialny za sam fakt zakażenia (przeniesienia wirusa z matki na dziecko) oraz za to, że nie wykryto wirusa i zbyt późno (albo wcale) wdrożono leczenie choroby.

Co jeżeli zaniedbano diagnostyki i dopiero po jakimś czasie okazało się, że dziecko jest chore? Za tragiczne skutki błędnej diagnostyki osoba odpowiedzialna może odpowiadać zarówno karnie jak i cywilnie

Osoba zakażona (dziecko) może wystąpić do sądu o zadośćuczynienie i odszkodowanie związane z tym, że diagnostyka została wdrożona zbyt późno. W imieniu dziecka proces sądowy prowadzi rodzic (np. matka). Jeżeli późna diagnostyka wiąże się z koniecznością przyjmowania dodatkowych leków, wtedy koszt tych leków może wchodzić w zakres odszkodowania.

Jeżeli zbyt późna diagnostyka spowodowała, że choroba poczyniła pewne postępy w organizmie, wtedy jak najbardziej uzasadnione jest wystąpienie o zadośćuczynienie za dodatkowe cierpienia dziecka związane z tym błędem diagnostycznym. Więcej o zasadach dochodzenia zadośćuczynienia dowiesz się z lektury wpisu poświęconego temu tematowi.

Inaczej wygląda sytuacja gdy niestety nie udaje się uratować zakażonego wirusem HIV dziecka. W takiej sytuacji rodzice mogą być uprawnieni do wystąpienia do sądu z roszczeniem o zadośćuczynienie za cierpienia związane ze stratą najbliższego członka rodziny. Jest to zadośćuczynienie za związane ze śmiercią pogorszenie sytuacji życiowej.

Mówienie o jakichkolwiek kwotach jest w takim przypadku bez sensu, gdyż pieniądze nie są w stanie załagodzić bólu rodziców czy rodzeństwa. Finansowe wsparcie może być jednak przydatne w przetrwaniu trudnych chwil. Wyrok sądowy potwierdzający błąd medyczny pozwala także przywrócić coś  tak ważnego jak elementarne poczucie sprawiedliwości.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Asia 6 lipca, 2016 o 21:27

A czy kobieta może się domagać odszkodowania jeżeli w okresie ciąży nie miała zalecenia wykonania takiego badania, nie doszło do zakażenia dziecka ale mogło dojść?

Odpowiedz

Michał Grabiec 11 lipca, 2016 o 12:37

Mogę sobie wyobrazić taką sprawę. Dziękuję za komentarz.

Odpowiedz

Jadwiga 28 maja, 2022 o 22:06

W 2005 roku pochowałam moją Mamę miała jedyną transfuzje krwii w życiu po ciężkiej operacji kręgosłupa,nie byłam świadoma tego co się z moją Mamą dzieje gdyż nie jestem lekarzem ale obserwując lekarzy i pielęgniarki jak się o mojej Mamie wypowiadały stojąc na uboczu zaczełam dopytywać co jest z moją Mamą .Zabrano mi wszystkie jej wypisy ze szpitali,badania, po śmierci zabroniono mi okazania zwłok w dniu zgonu!!!!!Mamy rok 2022 a ja nadal nie umiem się pogodzić z jej śmiercią. Chcę aby szpital odpowiedział za to co jej podano krew miała ją ratować a dostała w prezencie HIV, HCV,gruźlicę .Do póki żyję Nie spocznę .Lata męki, tysiące zł wydanych na prywatne leczenie leki i niekończące się wizyty u profesorów!!!! Każdy brał ile się da wiedząc że i tak umrze.Hieny nie lekarze.,,Jak szpital mógł podać mojej Mamie tak skarzoną Krew!!!!!!!!Nie odpuszczę do póki żyję. Chcę zadość uczynienia za jej cierpienie przez lat ponad dzieścia.Abym to ja mogła wypełnić jej ostatnią wolę jaką miała być skarga do Trybunału Praw Człowieka niestety nie zdarzyła jej zgłosić na piśmie .Chcę Sprawiedliwości by zapewnić spokój jej Duszy i mój bo Żyć bez Niej nie potrafię po tym co z nią przeszłyśmy.JW.

Odpowiedz

Jadwiga 28 maja, 2022 o 22:15

W tym Kraju pieniądze są miarą sprawiedliwości nie dobro pacjenta gdzie jest etykieta zawodowa lekarzy Zero pomocy, zero wsparcia Armagedon .???

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: