Odszkodowanie i zadośćuczynienie za błąd lekarza stomatologa

Michał Grabiec        18 kwietnia 2017        13 komentarzy

Nie można powiedzieć, że wokandy polskich sądów pękają w szwach od postępowań związanych z błędami w sztuce medycznej. Jest to jednak dość liczna grupa procesów, z którymi muszą zmagać się sędziowie oraz pełnomocnicy reprezentujący swoich klientów.Wśród procesów o błąd w sztuce dużą część zajmują sprawy związane z nieprawidłowym leczeniem stomatologicznym, powikłaniami po zabiegach dentystycznych. Sądy stwierdzają niekiedy błąd lekarza stomatologa.

Zdarza się też, że lekarze stomatolodzy nie realizują w swoich gabinetach obowiązku realizowania praw pacjenta, takich jak chociażby prawo do wyrażenia świadomej i swobodnej (i często pisemnej zgody), prawo do informacji o stanie zdrowia czy prawo dostępu do dokumentacji medycznej

Zapewne wiesz, że takie naruszenia też są źródłem odpowiedzialności cywilnej lekarza dentysty (za wyjątkiem prawa do dokumentacji medycznej). Jeżeli jednak nie słyszałeś o zadośćuczynieniu za naruszenie praw pacjenta to zapraszam do lektury tego wpisu.

Niedawno przed Sądem Apelacyjnym w Katowicach zapadł wyrok orzekający na rzecz pacjenta łącznie kwotę 106 tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia i odszkodowania. Sąd stwierdził błąd lekarza stomatologa. Pozwanym w procesie był ubezpieczyciel kliniki stomatologicznej, co jest w pełni dopuszczalne, gdyż pacjent może z powodzeniem zamiast sprawcy szkody pozwać właśnie ubezpieczyciela.

Sprawa dotyczyła nieprawidłowego leczenia uzębienia polegającego na zastosowaniu  implantów przez stomatologa. Całe leczenie miało zostać zakończone w kilka tygodni od pierwszego zabiegu.

Pacjent zdecydował się na leczenie, jednak  chciał też zapoznać z proponowaną metodą leczenia. Stomatolog zapytany o szczegóły proponowanego leczenia poinformował ustnie pacjenta, że jest to nowatorska metoda.

Pacjent nie uzyskał  innej informacji – zarówno co do przebiegu leczenia jak i o jego ewentualnych powikłaniach.  Nie została sporządzona pisemna zgoda na leczenie. Znieczulonemu miejscowo pacjentowi  stomatolog usunął  3 zęby oraz wprowadził 6 implantów. Po usunięciu szwów okazało się, że pacjent nie jest w stanie założyć protezy, której wcześniej używał.

Pacjent czuł się coraz gorzej, nie mógł spożywać innych niż płynne posiłków. Przyjmował także antybiotyki i leki sterydowe. Wystąpiła wysoka gorączka.

Lekarz podjął się dalszego leczenia i założył pacjentowi protezę zębową. Pojawiły się kolejne uciążliwości i dolegliwości. Powód zdecydował się na zrobienie zdjęcia panoramicznego uzębienia, aby stwierdzić, jaki jest rzeczywisty stan jego szczęki.

Z prywatnej opinii uzyskanej przez pacjenta wynikało, że zarówno wstawienie implantów jak również założenie protezy zębowej zostały wykonane nieprawidłowo i leczenie powinno zostać rozpoczęte od nowa. Wiązało się to z koniecznością usunięcia założonych implantów.

Pacjent kontynuował leczenie naprawcze u innego stomatologa, jednak nie udało się w całości wyeliminować skutków wcześniejszego leczenia. Nadal pacjent uskarżał się na ból oraz stany zapalne szczęki.

W oparciu o opinię biegłego stomatologa sąd prawie w całości uwzględnił żądanie pacjenta i zasądził od ubezpieczyciela kwotę 106 tysięcy złotych. W zakres tej sumy wchodzi:

  • odszkodowanie za poniesione koszty leczenia, w tym leczenia naprawczego prowadzonego przez innego stomatologa – w przybliżeniu 31 tysięcy złotych;
  • zadośćuczynienie za krzywdę (cierpienia psychiczne i fizyczne) będącą bezpośrednim skutkiem nieprawidłowego leczenia – w przybliżeniu 60 tysięcy złotych;
  • zadośćuczynienie za naruszenie praw pacjenta do uzyskania prawa do informacji o proponowanej metodzie leczniczej, braku wyrażenia objaśnionej zgody – w przybliżeniu 15 tysięcy złotych.

Sąd nakazał także aby ubezpieczyciel zwrócił pacjentowi koszty procesu. Wyrok jest prawomocny, gdyż sąd apelacyjny rozpatrywał apelację ubezpieczyciela od wyroku sądu okręgowego. Apelacja ubezpieczyciela została w całości oddalona.

O ile nie budzą wątpliwości kwoty odszkodowania i zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, to warto zwrócić uwagę na stosunkowo wysoką sumę zadośćuczynienia za naruszenie praw pacjenta.

Kwota 15 tysięcy złotych została uznana przez sądy za niewygórowaną, co powinno się odczytywać jako podtrzymanie trendu odchodzenia od zasądzania jedynie symbolicznych zadośćuczynień za zawinione naruszenie praw pacjenta.

{ 13 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Paulina Lipiec 22, 2018 o 22:51

Witam mam taki problem w piatek nie moglam spac z powodu strasznego bolu zeba sobota to samo z samego rana w niedziele lekko napuchlam z jednej strony trafilam do prywatnego stomatologa , z rtg zeba otworzyli kanaly i bez zadnego antybiotyku puscili do domu kasujac 280zl
1 godz po wizycie bylo jeszcze gorzej caly czas puchlam i dostalam temperatury pojechalam do nich rozcieli mi dziaslo i zalozyli saczyk poprosilam ich o jakis antybiotyk bo udalo mi sie dodzwonic do mojego dentysty byl bardzo zdrziwiony ze odrazu nie dostalam na wizycie recepty na antybiotyk Detysta ktory mi to robil skasowal mnie 150 za wystawienie recepty 3 razy sie pytalam za co bo nie wierzylam ze mozna tyle za recepte 100% platna zaplacic i tak o 22 trafilam z temp 38,5 do szpitala okazalo sie zapalenie twarzoczaszki . Mam po kazdej wizycie zdjecie jak wygladalam paragony rtg i wypis ze szpitala czy cos da sie zrobic z tym.? Z gory dziekuje Paulina

Odpowiedz

Michał Grabiec Lipiec 30, 2018 o 17:39

Dzień dobry, chyba najmądzrzej jest zakończyć leczenie i dopiero potem myśleć o zadośćuczynieniu/odszkodowaniu. Zdrowie ważniejsze.

Odpowiedz

Dominika Wrzesień 3, 2018 o 11:33

Dzień dobry.
Tydzień temu miałam zabieg dłutowania ósemki. Niestety straciłam czucie w jeden stronie języka i nie mogę do końca otworzyć ust. Dodam ,że zgodę na usunięcie ósemki , i informacje z możliwymi powilkaniami dostałam dopiero po zabiegu , która odrazu podpisałem ( byłam bardzo obolała po zabiegu, ledwo stałam na nogach , podpisałam nawet nie patrząc co to ) teraz mam pytanie, czy jest możliwość bądź wogole sens ubiegać się o odszkodowanie ?

Odpowiedz

Michał Grabiec Wrzesień 4, 2018 o 14:24

Podpisanie zgody dopiero po leczeniu jest nieprawidłowe. Znaczy to, że pacjent został poddany zabiegowi bezprawnie (bez wymaganej prawem zgody). Jeżeli wszystkie te okoliczności zostałyby potwierdzone w sądzie i dysponowałaby Pani dowodami na ich poparcie, to sprawa sądowa może być rozsądnym rozwiązaniem.

Odpowiedz

Katarzyna Wrzesień 10, 2018 o 10:22

Witam serdecznie,
Chciałabym się dowiedzieć gdzie mogę uzyskać informację czy
stomatolog, który leczył mi zęba popełnił błąd w sztuce lekarskiej?
Chodzi o leczenie kanałowe, podczas którego doszło do przebicia się do
zatok -nastąpiło zakażenie, brałam antybiotyk ale nic się nie
poprawiło i na prześwietleniu nadal widać że coś jest nie tak.
Prawdopodobnie trzeba będzie usunąć tego zęba(za którego leczenie
wydałam prawie 1000 zł) oczyścić zatoki i zniwelować ptzestrzeń
pomiędzy zatoką a górną szczęką. Podejrzewam bład lekarski ponieważ
przed rozpoczęciem leczenia kanałowego nie zostało zrobione zdjęcie
RTG, dzięki któremu udałoby się może dostrzec wielkość korzeni i
uniknąć przewiercenia ich.
Mam nadzieję, że napisałam w miarę jasno i zrozumiale.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek odpowiedź.

Odpowiedz

Michał Grabiec Wrzesień 12, 2018 o 09:50

Dzień dobry Pani Katarzyno, prowadzimy postępowania w sprawie błędów w sztuce stomatologicznej. Oczywiście taki stan faktyczny jaki Pani podała mógłby być podstawą roszczeń względem stomatologa, jednak powinniśmy uzyskać większa liczbę informacji. Czy posiada Pani dokumentację medyczną z leczenia endodontycznego? Jeśli tak, proszę o przekazanie skanów. Pozdrawiam

Odpowiedz

Mimi Październik 6, 2018 o 15:20

Witam, ja też mam problem z lekarzem dentysta i zastanawiam się czy nie rozwiązać tej sprawy sądownie. W styczniu 2018 r. zgłosiła się do lekarza w celu usunięcia dolnej 8-mki. Myślałam i byłam nastawiona na “normalne” wyrwanie zęba. W gabinecie dowiedziałam się że ząb jest głęboko i trzeba robić dłutowanie. Żadnego wyjaśnienia, ani zgody do podpisu na zabieg nie dostałam. Nie zostałam również poinformowana o możliwych powikłaniach. Gdy dziąsła się iż wygoiło, poszłam na zdjęcie szwów, i powiedziałam lekarzowi o moich przypadłościach które trwały nadal (brak czucia w dziąsle i kawałku jezyka) lekarz kazał brać witaminke i powiedział że przejdzie. Minęło pół roku i nie przeszło więc poszłam do niego na wizytę, zrobił RTG i nic nie skomentował po czym dalej kazał brać witaminke i czekać. Przeczekalam, ale stwierdziłam że pójdę z RTG do znajomego, który na codzień odczytuje zdjecia, ten stwierdził że coś tam jest postawione. W październiku znowu umówiłam się do tego stomatologa, pokazałam mu RTG i powiedziałam że inny specjalista powiedział że coś am chyba jest. Wtedy ten stwierdził że trzeba znowu rozszywac dziąsła żeby to sprawdzić. Znudziłam się, bo myślałam że nie będę tak ciężko zniosła tego co było po zabiegu. A dodam że okazało się że był zostawiony jakiś odlamek kości w tym dziąsle. Teraz jestem kilka dni po zabiegu A cały czas muszę funkcjonować na lekach przeciwbólowych i antybiotyku. Dodam ze porazenie jezyka i dziasla nid minelo.
Nie wiem czy znowu czegoś źle nie zrobił skoro tyle czasu boli Mecze się już prawie rok przez jednego głupiego zęba. Pytanie czy to.wina lekarza czy mój pech. Czy jest to podstawa do oskarżenia o błąd w sztuce?

Odpowiedz

Michał Grabiec Październik 6, 2018 o 16:14

Dzień dobry, poproszę o kontakt mailowy (m.grabiec@grabiec-legal.pl). Czy posiada Pani dokumentację z leczenia stomatologicznego?

Odpowiedz

Gosc Grudzień 11, 2018 o 11:16

Witam
Mialam robione leczenie endodontyczne gornej szostki podczas jednej wizyty, pomimo znieczulenia podczas czyszczenia jednego z kanalow czulam bol, dentysta mnie uspokoil, ze “juz, juz konczy”. Po leczeniu zab byl bolesny na nagryzanie, po tygodniu objawy nie ustapily, bol zaczal sie nasilac i wystapila opuchlizna podniebienia, niewielka opuchlizna dziasla i bardzo silny bol kosci ponad zebem. Poniewaz mieszkam na stale w uk, poszlam tam do dentysty, powiedziano mi ze jest stan zapalny, jezeli antybiotyk nie pomoze to zab jest do usuniecia ale tylko chirurgicznego ze wzgledu na polaczenie z zatokami-skierowano mnie do szpitala, ale ze wzgledu na bol, zle samopoczucie przy stanie zapalnym i dlugo czas oczekiwania zdecydowalam sie przyjechac do PL do tego samego dentysty, ktory leczyl kanalowo tego zeba. Zab zostal znow otworzony, czyszczony, wkladane lekarstwo, antybiotyk doustny itd, na moje skargi, ze boli mnie podniebienie i kosc dentysta powiedzial, ze jestem przewrazliwiona i ze tam nic nie ma. Mialam kolejnych kilka wizyt, stan sie nie poprawial, dentysta mi mowil, ze ja JAK CHCE, to on mi tego zeba usunie, ale to jeszcze sprobujemy inne lekarstwo itd. Zrobil mi sie guz na kosci nad ta gorna szostka, ktory byl strasznie bolesny, kiedy powiedzialam dentyscie, ze to jest zrodlo bolu, odpowiedzial, ze to to tam nic. Mam dodatkowo rozpoczete kanalowe leczenie gornej czworki i piatki poniewaz dentysta zgadywal, ze moze stan zapalny jest od tego. Po dwoch tygodniach walki i 2 opakowaniach antybiotyku poszlam do innego dentysty, ktory powiedzial, ze tego zeba nie da sie uratowac ze wzgledu na zniszczenie/przewiercenie kanalow. Leczenie bede musiala kontynuowac w innej klinice, wlacznie z leczeniem 4 i 5, ktore nawet nie wymagaly leczenia. Strace zab, ktory nie byl nawet mocno zniszczony, bylo to na zasadzie leczenia prewencyjnego. Przepraszam za bardzo dluga wiadomosc ale nie chcialam nic pominac. Pozdrawiam

Odpowiedz

Gosc Grudzień 11, 2018 o 11:17

Witam
Mialam robione leczenie endodontyczne gornej szostki podczas jednej wizyty, pomimo znieczulenia podczas czyszczenia jednego z kanalow czulam bol, dentysta mnie uspokoil, ze \”juz, juz konczy\”. Po leczeniu zab byl bolesny na nagryzanie, po tygodniu objawy nie ustapily, bol zaczal sie nasilac i wystapila opuchlizna podniebienia, niewielka opuchlizna dziasla i bardzo silny bol kosci ponad zebem. Poniewaz mieszkam na stale w uk, poszlam tam do dentysty, powiedziano mi ze jest stan zapalny, jezeli antybiotyk nie pomoze to zab jest do usuniecia ale tylko chirurgicznego ze wzgledu na polaczenie z zatokami-skierowano mnie do szpitala, ale ze wzgledu na bol, zle samopoczucie przy stanie zapalnym i dlugo czas oczekiwania zdecydowalam sie przyjechac do PL do tego samego dentysty, ktory leczyl kanalowo tego zeba. Zab zostal znow otworzony, czyszczony, wkladane lekarstwo, antybiotyk doustny itd, na moje skargi, ze boli mnie podniebienie i kosc dentysta powiedzial, ze jestem przewrazliwiona i ze tam nic nie ma. Mialam kolejnych kilka wizyt, stan sie nie poprawial, dentysta mi mowil, ze ja JAK CHCE, to on mi tego zeba usunie, ale to jeszcze sprobujemy inne lekarstwo itd. Zrobil mi sie guz na kosci nad ta gorna szostka, ktory byl strasznie bolesny, kiedy powiedzialam dentyscie, ze to jest zrodlo bolu, odpowiedzial, ze to to tam nic. Mam dodatkowo rozpoczete kanalowe leczenie gornej czworki i piatki poniewaz dentysta zgadywal, ze moze stan zapalny jest od tego. Po dwoch tygodniach walki i 2 opakowaniach antybiotyku poszlam do innego dentysty, ktory powiedzial, ze tego zeba nie da sie uratowac ze wzgledu na zniszczenie/przewiercenie kanalow. Leczenie bede musiala kontynuowac w innej klinice, wlacznie z leczeniem 4 i 5, ktore nawet nie wymagaly leczenia. Strace zab, ktory nie byl nawet mocno zniszczony, bylo to na zasadzie leczenia prewencyjnego. Przepraszam za bardzo dluga wiadomosc ale nie chcialam nic pominac. Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec Grudzień 12, 2018 o 06:20

Dzień dobry,

w podobnych sprawach pomagamy klientom i często możliwe jest skuteczne zgłoszenie sprawy do sądu. Jednak diabeł tkwi w szczegółach, więc potrzebuję bliższych informacji. Prosiłbym o kontakt przez e-mail (m.grabiec@grabiec-legal.pl) i przekazanie bliższych informacji oraz dokumentacji medycznej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ewa Styczeń 17, 2019 o 20:05

Dzień dobry,
bardzo proszę o poradę czy moja sytuacja może być rozpatrywana jako błąd w sztuce lekarskiej. Mam wątpliwości odnośnie usługi stomatologicznej, którą uzyskałam. Otóż dwa lata temu poddałam się zabiegowi usunięcia ósemki. W gabinecie obecny był lekarz, ale do zabiegu oddelegował praktykanta/stażystę (?). Niestety nikt nawet nie spytał mnie czy zgadzam się na takie rozwiązanie. W trakcie zabiegu dopiero jak pojawiły się komplikacje (ząb się ułamał) to sprawą zainteresował się lekarz, który musiał pousuwać wszystkie odłamki. Założono mi szwy (niestety już nie pamiętam, który z panów to zrobił) i wszystko się zagoiło. Do tej pory (poza fatalnymi wspomnieniami z wizyty) nie miałam żadnych niepokojących objawów. Jednak w ciągu ostatnich kilku dni zauważyłam coś zastanawiającego. Otóż w jamie ustnej w miejscu dawnej ósemki pojawił mi się szew, który jak się okazało nie został usunięty. Wczoraj moja pani stomatolog potwierdziła moje przypuszczenia. Dodała również, że szew ten jest stosunkowo głęboko i teraz po takim czasie usunięcie jego będzie najprawdopodobniej wymagało ponownego rozcięcia dziąsła. Czy takie pozostawienie szwu może być traktowane jako błąd w sztuce?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec Styczeń 24, 2019 o 22:34

Dzień dobry, proszę o informację czy została Pani poinformowana o pozostawieniu szwu oraz czy zostały Pani wydane jakieś zalecenia odnośnie dalszego leczenia?

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: