Czasem warto zawrzeć przed sądem ugodę

Michał Grabiec        04 marca 2016        4 komentarze

„Lepsza jest najgorsza ugoda, niż najlepszy wyrok sądowy. Taka dewiza często powtarzana jest przez zwolenników mediacji i pozasądowych trybów rozwiązywania sporu.

Nie zgadzam się z nią, co nie znaczy, że nie lubię zawierać ugód sądowych. Po prostu nie ma sensu zgadzać się na warunki, które nie są obiektywnie sprawiedliwe.

250px-Jarema_2

Podoba mi się przywolany przez Leszka Blocha cytat z „Ogniem i mieczem” w której to powieści Jarema Wiśniowiecki powiada:Zwyciężonym łaskę okażcie, to ją przyjmą z wdzięcznością i pamiętać będą; u zwycięzców w pogardę tylko pójdziecie.”

Możesz pomyśleć, że lubie się procesować i słuchać wygłaszanego przez sędziego wyroku korzystnego dla mojego klienta. Bo rzeczywiście lubię, jak zresztą chyba każdy radca prawny czy adwokat.

Natomiast czasami warto zawrzeć ugodę. Zwłaszcza w sprawach medycznych, gdzie otrzymane od szpitala odszkodowanie może pomóc zminimalizować niekorzystne skutki błędu medycznego.

Środki te mozna przeznaczyć na szybszą rehabilitację i uniknięcie dalszego rozstroju zdrowia. Dla własnego dobra czasem warto ustąpić. Ale nie za wszelką cenę.

Dzisiaj na rozprawie zawarłem ugodę w której pozwany zgodził się zapłacić mojemu klientowi 80 % dochodzonego roszczenia. Uważam to za dobry koniec procesu.

W przypadku szpitali  także korzystnym rozwiązaniem może być porozumienie z pacjentem. Niestety z tego rozwiązania korzystają przede wszystkim szpitale prywatne, które bardzo dbają o własną renomę i nie chcą niepotrzebnego szumu wokół popełnianych błędów medycznych.

P.S.: ten Pan z dziwnym wąsem to właśnie przywołany powyżej Jeremi Wiśniowiecki.

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Kacper 7 marca, 2016 o 17:17

Pełna zgoda, niestety państwowe szpitale rzadko idą na ugodę.
Polecam również mój blog o windykacji:
http://skutecznawindykacjanaleznosci.pl/

Odpowiedz

Paweł Popowski 7 marca, 2016 o 23:52

Zgadzam się z przedmówcą i autorem.

Ugody są czasem dobre.
Inna sprawa, że szpitale nieczęsto chcą na nie iść.

Odpowiedz

Michał Grabiec 8 marca, 2016 o 21:38

Cieszę się, że jesteśmy tak zgodni. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Monika 24 marca, 2016 o 18:26

Chyba nikt nie lubi zawierać ugód sądowych 😉

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: