Coraz większe wydatki na prywatną służbę zdrowia

Michał Grabiec        23 stycznia 2016        Komentarze (1)

Portal wyborcza.biz zamieścił artykuł dotyczący wydatków Polaków na prywatną służbę zdrowia. Wiele osób wykupuje abonamenty medyczne czy dodatkowe ubezpieczenia zdrowotne. Często pacjent, po usłyszeniu czasu oczekiwania na wizytę u specjalisty decyduje się na prywatną wizytę. W wielu chorobach czas oczekiwania ma fundamentalne znaczenie.

SejmRP-logo

Fundamentalne znaczenie ma także przyjęcie przez państwo modelu publicznej służby zdrowia. Obecnie mamy do czynienia z faktycznym przekazaniem części usług medycznych do sfery prywatnej.

Jest to rozwiązanie dobre, do momentu aż nie ucierpią na nim osoby korzystające wyłącznie z państwowego leczenia (gwarantowanego przez Konstytucję).

Racjonalny jest natomiast argument, iż poprzez odciążenie (publicznej) służby zdrowia przez świadczenia wykonywane prywatnie zmniejszy się czas oczekiwania na wizytę lub zabieg dla osób, które korzystają wyłącznie z leczenia państwowego.

Jeżeli nie wsparcie sektora prywatnego, wówczas pozostaje wzrost wydatków na służbę zdrowia i działania w kierunku racjonalizacji wydatków.

Do tego potrzeba jednak wizji. Rząd zapewnia, że taką wizję ma i chce ją wdrażać. Dobra zmiana? Miejmy nadzieję, że wprowadzana inaczej aniżeli dotychczasowe nowele rządu.

Czyli na przykład przy zapewnieniu przeprowadzenia szeroko zakrojonych konsultacji społecznych ewentualnych zmian legislacyjnych.

 

 

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Karol 24 stycznia, 2016 o 20:20

Polecam się w temacie ubezpieczeń:)
https://www.facebook.com/karolkoscaxa/

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: