Zakaz palenia w szpitalu nie narusza praw pacjenta

Michał Grabiec        05 sierpnia 2016        5 komentarzy

Wchodząc na mojego bloga raczej przyzwyczajony jesteś do czytania wpisów mówiących o konieczności respektowania praw pacjenta.

Z reguły artykuły dotyczą przypadków kiedy prawa pacjenta zostały naruszone. Artykuły te często zawierają wskazówki, co w związku z tym naruszeniem można uczynić.

W niektórych sprawach zalecam skierować sprawę do komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych. W innych uważam, że najlepiej aktywnie uczestniczyć w postępowaniu karnym jako oskarżyciel posiłkowy. Niekiedy zwracam uwagę, że sprawa może zainteresować Rzecznika Praw Pacjenta.

W większości przypadków natomiast zalecam skierowanie do sądu sprawy o odszkodowanie, zadośćuczynienie, rentę. Wiadomo, każda sprawa się różni od pozostałych i nie istnieje złota recepta właściwa dla każdego problemu związanego z prawem medycznym.  Na blogu znajdziesz całą masę artykułów mówiących co i jak. Zawsze zresztą możesz napisać do mnie e-maila i zapytać o poradę.

Tym razem napiszę Ci o przypadku w którym nie stwierdzono naruszenia praw pacjenta.

Pacjent szpitala psychiatrycznego skarżył się na to, że nie może palić w szpitalu papierosów (zarzutów było więcej, ale ten był jakby wisienką na torcie tej sprawy).

boxing-156810_640Sprawa została skierowana do Rzecznika Praw Pacjenta, który badał czy nie naruszono godności pacjenta poprzez wprowadzenie w regulaminie zakazu palenia na oddziałach szpitalnych.

Rzecznik nie dostrzegł naruszeń, sąd administracyjny zresztą też. Niedawno  sprawą zajmował się Naczelny Sąd Administracyjny, który także stwierdził, że „palenie surowo wzbronione” jest jak najbardziej zgodne z prawem.

Co w takim razie ma zrobić biedny pacjent gdy najdzie go ochota na przysłowiowego dymka?

Cóż, podobno „nie ma nic prostszego od rzucenia palenia. Wiem, co mówię, bo robiłem to już tysiące razy”. Autorem cytatu jest Mark Twain, który zresztą zmarł w młodym wieku na zawał serca. Jak widać, pacjent będzie zmuszony kontynuować dzieło klasyka i także powalczyć ze zgubnym, ale jakże przyjemnym, nałogiem.

 

 

 

 

{ 5 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Nowak 5 sierpnia, 2016 o 17:53

Prawa może i są naruszone, ale tego konkretnego. Jeśli będzie gdzieś oddział jednoosobowy (sala jednoosobowa, tzw. izolatka nie wystarczy), może będzie można palić. W przypadku oddziału jednak jest to ingerencja nie tylko w prawa pacjenta chcącego palić, ale i innych, którzy dla odmiany nie chcą. Mam w ogóle wątpliwość, na ile palenie oznacza realizację prawa pacjenta (a nie człowieka jako takiego).
Znam oddziały właśnie psychiatryczne, na których można palić (decydują względy medyczne, poprawy oddziaływania terapeutycznego czy coś podobnego). Zasadniczo należy oddzielić dwie sprawy – leczenie i palenie.
PS. Sezon ogórkowy rozumiem, ale „wskazórki”, rzecznik, który nie dopuścił się naruszeń (zamiast „nie dopatrzył się”), brak przecinka przed „który” odbieram jako bliskie naruszenia moich praw, jako czytelnika bloga.

Odpowiedz

Michał Grabiec 5 sierpnia, 2016 o 18:04

Przyznaję się do spowodowanych piątkowym nastrojem literówek, ale przecinek przed „który” był jest i będzie;)

Odpowiedz

Wojciech Nowak 5 sierpnia, 2016 o 19:42

Chodziło mi o zasadę wstawiania przecinka przed wtrąceniem „Tym razem napiszę Ci o przypadku w którym”.

Odpowiedz

Grzegorz 10 sierpnia, 2016 o 08:53

Kwestia uregulowania możliwości palenia papierosów w oddziałach psychiatrycznych wydaje się być bliska rozwiązania i pogodzenia argumentów prawnych i medycznych: „Do katalogu miejsc, gdzie właściciel lub zarządzający może wyznaczyć palarnię m.in. hotelu, zakładu pracy, lokalu gastronomicznego czy domu spokojnej starości dodano w noweli całodobowy oddział psychiatryczny z wyłączeniem oddziałów dysponujących warunkami wzmocnionego i maksymalnego zabezpieczenia.”

http://www.rynekzdrowia.pl/Polityka-zdrowotna/Sejm-bedzie-zakaz-sprzedazy-nieletnim-e-papierosow,163127,14.html

Odpowiedz

Michał Grabiec 10 sierpnia, 2016 o 11:35

Bardzo ciekawe Panie Grzegorzu. Ja ostatnio trafiłem na artykuł w Wyborczej dotyczący wyznaczenia linii demarkacyjnej na terenie szpitala w Lublinie (na zasadzie wolno-nie wolno palić). Linkuję ten artykuł, bo wzbudził moje zainteresowanie. Może to też jest jakaś recepta – troche dobrej woli i wyobraźni może rozwiązać prawie każdy problem:

http://lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,17154993,Pacjenci_pala_na_potege__W_tym_szpitalu_rozwiazali.html

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: