Zadośćuczynienie za zakażenie wirusem HCV w trakcie zabiegu operacyjnego

Michał Grabiec        27 października 2016        16 komentarzy

Do spraw, które często trafiają do mojej kancelarii należą przypadki zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Wirus ten wywołuje ciężką chorobę WZW – wirusowe zapalenie wątroby typu C.

W jednej ze spraw, która dotyczyła zakażenia HCV pacjentka procesowała się ze szpitalem o zadośćuczynienie w związku z zakażeniem, które miało miejsce w trakcie zabiegu usunięcia polipu z szyjki macicy. Pacjentka kilka tygodni później (w innym szpitalu) przeszła zabieg wyłyżeczkowania kanału szyjki macicy i jamy macicy. 

sala-operacyjnaPacjentka pozwała szpital zarzucając, że do zakażenia doszło w trakcie pierwszego zabiegu. W procesie został powołany biegły z zakresu zakażeń szpitalnych, który precyzyjnie określił w którym momencie najprawdopodobniej doszło do zakażenia.

Biegły dysponował dostarczonymi przez powódkę dowodami – dokumentacją medyczną, wynikami badań. Według opinii biegłego, do zakażenia doszło w pozwanej placówce (biegła określiła to prawdopodobieństwo na poziomie 90-kilku %).

Za miejscem i czasem zakażenia przemawiał związek czasowo – przyczynowy jaki ma miejsce pomiędzy okresem wylęgania HCV, który przyjmuje się od 15 do 160 dni a wykonanym zabiegiem (tzw. okienko serologiczne).

Sąd uznał tę opinię za logiczną i na jej podstawie wydał wyrok. Sąd nie wskazał uchybień konkretnych pracowników i stwierdził istnienie tzw. winy anonimowej. W takim przypadku sąd nie obarcza winą żadnej konkretnej osoby, a jedynie ogólnie wskazuje na zaniedbania placówki.

Szpital bronił się tym, że w okresie kiedy miało dojść do zakażenia Sanepid nie miał żadnych zastrzeżeń do stanu higienicznego placówki. Sąd stwierdził, że jest to zbyt mało przekonywujące i w drodze domniemania przyjął, że szpital jest winny tego zakażenia (domniemanie winy szpitala).

Pacjentka uzyskała satysfakcjonujące zadośćuczynienie.

{ 16 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

podolodzy 4 listopada, 2016 o 17:06

na szczęście teraz będę wiedziała jak się bronić.

Odpowiedz

józef muniak 7 listopada, 2016 o 21:45

Panie Mecenasie szczęściarz z Pana , że opiniował to biegły z zakresu zakażeń szpitalnych. W moim przypadku opinię na potrzeby procesu karnego wydali biegli z zakresu kardiologii, kardiochirurgii i medycyny sądowej , którzy , de facto, nie stwierdzili żadnych chorób wywołanych przez bakterie. Takie typowo „polskie „bakterie przyjazne dla środowiska.

Odpowiedz

Michał Grabiec 10 listopada, 2016 o 18:00

Panie Józefie, a próbował Pan podważyć te opinie?

Odpowiedz

józef muniak 10 listopada, 2016 o 20:15

Oczywiście . Złożyłem zawiadomienie o sporządzeniu przez biegłych fałszywej opinii. Już prawomocnie odmówiono wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Prokuratura stwierdziła, że nie będzie można udowodnić umyślne sporządzenie fałszywej opinii przez biegłych . A ponadto takie śledztwo może być ewentualnie podjęte dopiero jeśli nowa opinia potwierdzi te zarzuty. Sąd zgodził się z tym stanowiskiem, mimo mocnych dowodów jej sfałszowania. Prokuratura wystąpiła o nową opinię , która ma zostać sporządzona na koniec kwietnia 2017 r. Tyle tylko, że ta pierwotna opinia zawierała 14 punktów dotyczących wybranych zagadnień. Ta nowa opinia dotyczy tylko 6 punktów . Pominięto te punkty , których rzetelność kwestionowałem. Prokuratura Krajowa przekazała moje zawiadomienie do innej Prokuratury Rejonowej i oczekuje ich odpowiedzi. W ostateczności zamierzam złożyć w tej sprawie skargę na Prokuratora tak aby jeszcze raz została rozpatrzona rzetelność opinii.

Odpowiedz

hcv 24 czerwca, 2017 o 12:26

Tez jestem na etapie walczenia o zadoscuczynienie i mam 2 pytania,

-jak dlugo biegły sporzadzał opinie ?
-jaka kwota poszkodowana uzyskała, nie musi byc dokladna, w widełkach.

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 5 lipca, 2017 o 13:53

Dzień dobry, biegły uwinął się w około 4 miesiące. W sprawach zakażeń wirusem HCV opinie (przynajmniej ja mam takie obserwacje) są przygotowywane całkiem sprawnie. Kwota wyniosła ok. 150 tys. zł.

Odpowiedz

Angelika 29 lipca, 2018 o 17:33

Witam
Miałam dwa zabiegi usuwane kaszaki chirurgiczne podejrzewam od nich zakażenie czy mogę prosić wysoki sądo sprawdzenie który był pierwszym pacjentem czy nie jest chory

Odpowiedz

Michał Grabiec 30 lipca, 2018 o 17:38

Jeszcze aż tak nie urosłem by tytułować mnie wysokim sądem, ale kto wie, co będzie któregoś dnia. A tak na poważnie – może Pani zwrócić się do sądu, ale sąd na pewno będzie potrzebował więcej szczegółów do rozpatrzenia sprawy.

Odpowiedz

Angelika 30 lipca, 2018 o 20:37

A jak do tego jestem z rocznika 1989r miałam transfuzję krwi i możliwości mam dwie. Przykre jest to że służba zdrowia o mnie zapomniała ?

Odpowiedz

Karolina 20 września, 2018 o 16:25

Też jestem po transfuzji krwi w 1989 i jestem ciekawa czy w ogóle jest sens próbować się starać o takie odszkodowanie

Odpowiedz

Michał Grabiec 20 września, 2018 o 16:44

A czy jest Pani pewna, że do zakażenia doszło w 1989 roku?

Odpowiedz

Karolina 21 września, 2018 o 11:20

Czy mogłabym prosić o podanie mniej więcej kosztów takiego procesu?

Odpowiedz

Michał Grabiec 21 września, 2018 o 15:32

Pani Karolino, trudno jest w tym momencie ocenić koszty procesu. Nie wiemy nawet czy takie powództwo jest w jakimkolwiek stopniu uzasadnione. Musiałaby Pani komuś pokazać wyniki badań na obecność wirusa, przeciwciał, przypomnieć sobie wszystkie hospitalizacje. Być może miała Pani wykonywania badania na obecność HCV przed laparoskopią? Ot tak się nie da rozsądnie oszacować zasadności procesu, a co dopiero jego kosztów.

Odpowiedz

Karolina 20 września, 2018 o 16:53

Nie. Dowiedziałam się półtora roku temu, a nawet muszę sprawdzić czy ta transfuzja nie była już w 1990 roku. Później miałam zabieg laparoskopowy. Jakieś 10 lat temu

Odpowiedz

MANIEK 3 czerwca, 2019 o 01:49

Prosze o pomoc borykam sie z choroba HCV i chcem odszkodiwanie od szpitala

Odpowiedz

Michał Grabiec 13 czerwca, 2019 o 06:34

Dzień dobry, musiałby Pan trochę więcej napisać o całej sprawie. Pozdrawiam. MG.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: