Uraz doznany w trakcie transportu do szpitala a należyta staranność załogi ambulansu

Michał Grabiec        06 kwietnia 2017        Komentarze (1)

Będący w podeszłym wieku pacjent wezwał karetkę pogotowia z powodu nasilających się duszności. Nic nadzwyczajnego, wiek ma przecież swoje prawa i właśnie od takich spraw są zespoły pogotowia ratunkowego.

Co się stało, że sprawa trafiła do prawnika od spraw medycznych? Otóż pacjent prawdopodobnie upadł w trakcie schodzenia ze schodów (III piętro) przez co doszło urazu, niegojącej się rany, martwicy i ostatecznie śmierci pacjenta.

Wykonywanie zawodu medycznego polega na „transportowaniu osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego”. Ratownik medyczny „postępuje zgodnie ze wskazaniami aktualnej wiedzy medycznej oraz z należytą starannością.”

Prokurator przesłuchał personel karetki pogotowia i uznał, że nie doszło do takiego zdarzeniach jak uraz pacjenta w trakcie transportu do szpitala. Inna sprawa  – czy schorowany pacjent ma samodzielnie schodzić z III-go piętra czy też powinien mieć asystę personelu karetki?

Prokurator umorzył postępowanie stwierdzając, że nie ma dowodów uzasadniających taki przebieg zdarzenia. Postanowienie zostało zaskarżone, gdyż sprawa została – w naszej ocenie – potraktowana niesamowicie pobieżnie i skrótowo. Sąd uwzględnił nasze zażalenie i uchylił postanowienie o umorzeniu postępowania. W tej sprawie reprezentujemy pokrzywdzonych członków rodziny pacjenta.

Sąd nakazał też przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego chirurga naczyniowego na okoliczność tego czy uraz pacjentki mógł powstać w trakcie transportu do szpitala, czy też miał swoje źródło w innych chorobach, na które cierpiał pacjent.

Na opinię prawdopodobnie poczekamy (co najmniej) kilka miesięcy.

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

Dachbud 9 kwietnia, 2017 o 15:13

Super że jest blog o takiej tematyce, ciężko znaleźć takie rzetelne informacje w sieci.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: