Umowa o udzielanie świadczeń wciąż ze składką do ZUS

Michał Grabiec        29 stycznia 2015        Komentarze (0)

Jeszcze w 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w jednym z wyroków orzekł, iż umowa o udzielanie świadczeń zdrowotnych jest umową (tzw. nazwaną) do której nie stosuje się przepisów kodeksu cywilnego, w związku z czym nie powinna być obciążona składką do ZUS.

Spór przed Sądem w I instancji wygrał szpital, co było pewną innowacją orzeczniczą, jeśli chodzi o postrzeganie umów o udzielanie świadczeń zdrowotnych.

W praktyce dotyczyło to lekarzy i pielęgniarek, którzy na kontraktach świadczyli nocne dyżury i zawierali umowy, które nie miały być dodatkowo oskładkowane. Sytuacja była korzystna dla szpitali (nie opłacały dodatkowych składek) i dla białego personelu, który po prostu lepiej wychodził na tym finansowo.

Wydaje się, że z nowej interpretacji przepisów nici – obecne orzecznictwo dość jednoznacznie potwierdza, iż od tego typów umów również należy opłacić składki na ubezpieczenie społeczne.

Jasny pogląd wyraził przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, który stwierdził, że konieczność próbowania takich rozwiązań wynika z niedostatecznej ilości środków na ochronę zdrowia.

No cóż, jeśli chodzi o procentowe nakłady w stosunku do PKB na służbę zdrowia, Polska faktycznie nie należy do światowych liderów.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: