Często odbieram telefony od osób pragnących się dowiedzieć czy pokrzywdzony błędem medycznym powinien aktywnie uczestniczyć w postępowaniu karnym. Każda sytuacja procesowa jest inna, jednak generalnie uważam, że warto. Dlaczego?
Pokrzywdzonym jest osoba fizyczna lub prawna, której dobro prawne zostało bezpośrednio naruszone lub zagrożone przez przestępstwo.
Tak wygląda definicja pokrzywdzonego w przepisach kodeksu postępowania karnego. Kluczową rolę w postępowaniu przygotowawczym odgrywa prokurator. Rola sądu jest mniejsza i ogranicza się do rozstrzygania m.in. kwestii związanych z zastosowaniem tymczasowego aresztowania. Pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym może jako strona korzystać z szeregu przywilejów.
Jako strona postępowania pokrzywdzony może zgłaszać wnioski dowodowe np. o przesłuchanie ważnych dla sprawy świadków lub może żądać przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego.
W przypadku uznania przez prokuratora na etapie postępowania przygotowawczego, że nie istnieją podstawy do złożenia aktu oskarżenia i postanowienie zostanie umorzone, wówczas pokrzywdzonemu jako stronie służy zażalenie na postanowienie o umorzeniu śledztwa (dochodzenia).
Ważne w takiej sytuacji jest zachowanie 7-dniowego terminu na wniesienie zażalenia.
Czasami aktywne uczestniczenie przez pokrzywdzonego w postępowaniu (osobiście lub przez pełnomocnika) może znacznie przyczynić się do wniesienia do sądu aktu oskarżenia. W takim przypadku sprawa prowadzona jest już przed sądem.
Pokrzywdzony może w sądowym postępowaniu występować w charakterze oskarżyciela posiłkowego. W takiej sytuacji działa obok prokuratora, lub zamiast prokuratora – w sytuacji jeżeli prokurator nie zdecyduje się na wniesienie aktu oskarżenia.
Jak widzisz, aktywność w procesie karnym i pomoc organom ścigania może finalnie odnieść pozytywny skutek.
Powyższa zasada w pełni funkcjonuje również w drugą stroną. Jeżeli lekarz lub pielęgniarka objęci zostali postępowaniem prokuratorskim, wówczas także warto osobiście lub przez obrońcę działać w postępowaniu przygotowawczym.
Może nie zawsze uda się odwieść prokuratora od wniesienia aktu oskarżenia, jednak często pozwoli zgromadzić cenny materiał dowodowy mogący służyć obronie w zbliżającym się procesie sądowym.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }