Rozwód przed rozpoczęciem procesu o ustalenie płci

Michał Grabiec        19 stycznia 2018        Komentarze (0)

Masz za sobą trudną decyzję. Koniec duszenia się we własnym, a jednak obcym i nieprzyjaznym ciele. Przed Tobą trudna droga. Podobnie jak wyruszając na dłuższą wycieczkę tutaj także musisz podjąć pewne przygotowania aby w pewnym momencie nie zdać sobie sprawy, że coś idzie nie tak jak powinno. Aby Twoja „wycieczka” nie zakończyła się dość szybko na stacji o nazwie POWRÓT DO PUNKTU WYJŚCIA.

I jak się zapewne domyślasz, nie piszę w tym miejscu o medycznych elementach złożonego procesu transpozycji.

Faktycznie terapia hormonalna, zabiegi chirurgiczne i psychiczne oswajanie się z nową sytuacją są ważne, a być może najważniejsze.

Jednak jestem prawnikiem, a nie lekarzem czy psychologiem. Jako pełnomocnik osób transseksualnych pomagam  w postępowaniach sądowych o ustalenie płci.  Taki proces powinien zostać dobrze przygotowany.

Jeżeli osoba transseksualna pozostaje w ważnym związku małżeńskim, wówczas istotną kwestią jest wcześniejsze przeprowadzenie rozwodu.

W polskim systemie prawnym nie może bowiem funkcjonować sytuacja, w której małżeństwo łączyłoby osoby tej samej płci. Konstytucja jasno i bezdyskusyjnie określa, że małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny. A jeżeli pozostający w związku małżeńskim metrykalny mężczyzna w wyniku procesu o ustalenie płci zostałby uznany kobietą, wówczas z taką sytuacją mielibyśmy do czynienia.

Można się zgadzać lub nie z takim rozwiązaniem kwestii konstytucyjnych, jednak prowadząc proces o ustalenie płci przede wszystkim interesuje mnie skuteczność – uzyskanie pozytywnego wyroku. Brak rozwodu utrudnia lub nawet uniemożliwia pozytywne rozstrzygnięcie sądu o zmianie płci metrykalnej.

Dlaczego?

Spraw o ustalenie płci nie ma na wokandach polskich sądów zbyt wiele. Jednak w tych, w których pozew był składany przez osobę transseksualną pozostającą w ważnym związku małżeńskim, sądy najczęściej oddalały powództwo. A tego nie chcemy.

Trzy tygodnie temu zakończyliśmy prowadzenie procesu o rozwód osoby transseksualnej. Co ciekawe, najczęściej sądy orzekają rozwód z winy osoby transseksualnej.  To lekko kuriozalne, że występowanie transseksualizmu może być traktowane w kategoriach winy, jednak tak wygląda dotychczasowa praktyka sądów.

Nam udało się uzyskać rozwód osoby transseksualnej bez orzekania o winie. Nie jest to precedens, ale na pewno rzadka sytuacja.

Co teraz? Po uprawomocnieniu wyroku rozwodowego złożymy do Sądu Okręgowego w Katowicach pozew o ustalenie. Chcemy pokonać ostatnią przeszkodę na drodze Pani Joanny do stwierdzenia jej faktycznie odczuwanej płci.

Życzcie Pani Joannie powodzenia!

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: