Rozstrój zdrowia czy uszkodzenie ciała?

Michał Grabiec        07 grudnia 2016        Komentarze (0)

Osoba poszkodowana jest zainteresowana odwróceniem negatywnych skutków związanych ze szkodą, która została jej wyrządzona.

Jeżeli chodzi o odszkodowanie za naprawę samochodu (utracony majątek) to możliwe jest pełne wyrównanie wyrządzonej szkody. Było auto – nie ma auta.  Jest za to odszkodowanie na nowy pojazd, często lepszy i okazalej wyposażony niż samochód, który uległ kasacji.

Ze szkodami medycznymi jest inaczej, gdyż w takich przypadkach trudno mówić o wygranych i przegranych. Nawet uzyskanie wysokiego odszkodowania nie jest w stanie zrekompensować utraconego zdrowia fizycznego i psychicznego.

Szkoda wyrządzona na skutek błędu w sztuce medycznej lub zaniedbania personelu może przybrać dwie podstawowe formy:

  • uszkodzenie ciała;
  • rozstrój zdrowia.

Obydwa przypadki szkody na osobie są podstawą do uzyskania odszkodowania bądź zadośćuczynienia. Jednak uszkodzenie ciała różni się istotnie od rozstroju zdrowia.

Wyroków definiujących zarówno uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia jest wiele. Przytoczę starszy ode mnie, ale wciąż aktualny wyrok Sądu Najwyższego z 1975 roku:

„uszkodzenie ciała jest to (…) oddziałanie na ciało ludzkie, które pozostawia na nim wyraźny ślad będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to czy chodzi o uszkodzenie jedynie powierzchowne czy też uszkodzenie poważne np. powiązane ze złamaniem kości, uszkodzeniem mięśni itp.

Rozstrojem zdrowia natomiast w rozumieniu tych przepisów będzie takie oddziałanie na organizm ludzki, które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji.”

Sąd Najwyższy rozsądnie zauważył, że czas trwania skutków nie ma w tym przypadku znaczenia dla wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.

Długotrwałość cierpień i rodzaj skutków ma natomiast znaczenie dla określenia wysokości zadośćuczynienia (i odszkodowania).

Jeżeli chodzi o uszkodzenie ciała sprawa wydaje się prosta i nie wymaga dalszego komentarza. Jeżeli doszło do pozostawienia fizycznego  śladu w tkankach pacjenta, mamy do czynienia z uszkodzeniem ciała.

Wyrok jednak dosyć niejasno odnosi się do rozstroju zdrowia definiując go jako „zakłócenie funkcji organizmu„.

Co to znaczy? Chodzi np. o działanie poszczególnych układów organizmu człowieka. Jeżeli dojdzie zatem do zakłócenia funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, oddechowego, wówczas możemy mówić o rozstroju zdrowia.

Za rozstrój zdrowia można także uznawać wystąpienie u pacjenta nerwicy czy choroby psychicznej.

Rozstrój zdrowia może zostać spowodowany np. zakażeniem bakterią. Jeżeli pustoszący organizm drobnoustrój (gronkowiec złocisty) zakłóci działanie układu nerwowego bądź krwionośnego, wtedy możemy mówić o rozstroju zdrowia spowodowanym zakażeniem bakterią.

Oczywiście samo wystąpienie rozstroju zdrowia czy uszkodzenia ciała nie wystarczy żeby skutecznie powalczyć w sądzie. Do tego muszą zostać spełnione pozostałe przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: