Osoba poszkodowana jest zainteresowana odwróceniem negatywnych skutków związanych ze szkodą, która została jej wyrządzona.
Jeżeli chodzi o odszkodowanie za naprawę samochodu (utracony majątek) to możliwe jest pełne wyrównanie wyrządzonej szkody. Było auto – nie ma auta. Jest za to odszkodowanie na nowy pojazd, często lepszy i okazalej wyposażony niż samochód, który uległ kasacji.
Ze szkodami medycznymi jest inaczej, gdyż w takich przypadkach trudno mówić o wygranych i przegranych. Nawet uzyskanie wysokiego odszkodowania nie jest w stanie zrekompensować utraconego zdrowia fizycznego i psychicznego.
Szkoda wyrządzona na skutek błędu w sztuce medycznej lub zaniedbania personelu może przybrać dwie podstawowe formy:
- uszkodzenie ciała;
- rozstrój zdrowia.
Obydwa przypadki szkody na osobie są podstawą do uzyskania odszkodowania bądź zadośćuczynienia. Jednak uszkodzenie ciała różni się istotnie od rozstroju zdrowia.
Wyroków definiujących zarówno uszkodzenie ciała i rozstrój zdrowia jest wiele. Przytoczę starszy ode mnie, ale wciąż aktualny wyrok Sądu Najwyższego z 1975 roku:
“uszkodzenie ciała jest to (…) oddziałanie na ciało ludzkie, które pozostawia na nim wyraźny ślad będący wynikiem naruszenia tkanek organizmu, bez względu na to czy chodzi o uszkodzenie jedynie powierzchowne czy też uszkodzenie poważne np. powiązane ze złamaniem kości, uszkodzeniem mięśni itp.
Rozstrojem zdrowia natomiast w rozumieniu tych przepisów będzie takie oddziałanie na organizm ludzki, które pociąga za sobą zakłócenie jego funkcji.”
Sąd Najwyższy rozsądnie zauważył, że czas trwania skutków nie ma w tym przypadku znaczenia dla wystąpienia uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia.
Długotrwałość cierpień i rodzaj skutków ma natomiast znaczenie dla określenia wysokości zadośćuczynienia (i odszkodowania).
Jeżeli chodzi o uszkodzenie ciała sprawa wydaje się prosta i nie wymaga dalszego komentarza. Jeżeli doszło do pozostawienia fizycznego śladu w tkankach pacjenta, mamy do czynienia z uszkodzeniem ciała.
Wyrok jednak dosyć niejasno odnosi się do rozstroju zdrowia definiując go jako “zakłócenie funkcji organizmu“.
Co to znaczy? Chodzi np. o działanie poszczególnych układów organizmu człowieka. Jeżeli dojdzie zatem do zakłócenia funkcjonowania układu pokarmowego, immunologicznego, oddechowego, wówczas możemy mówić o rozstroju zdrowia.
Za rozstrój zdrowia można także uznawać wystąpienie u pacjenta nerwicy czy choroby psychicznej.
Rozstrój zdrowia może zostać spowodowany np. zakażeniem bakterią. Jeżeli pustoszący organizm drobnoustrój (gronkowiec złocisty) zakłóci działanie układu nerwowego bądź krwionośnego, wtedy możemy mówić o rozstroju zdrowia spowodowanym zakażeniem bakterią.
Oczywiście samo wystąpienie rozstroju zdrowia czy uszkodzenia ciała nie wystarczy żeby skutecznie powalczyć w sądzie. Do tego muszą zostać spełnione pozostałe przesłanki odpowiedzialności odszkodowawczej.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }