Przyczyną śmierci lekarki prawdopodobnie nie było przepracowanie

Michał Grabiec        17 listopada 2016        Komentarze (0)

Jakiś czas temu Polska ekscytowała się tematem związanym ze śmiercią lekarki na dyżurze. Z góry założono, że przyczyną tej śmierci było przepracowanie.

Jak donosi portal rynekzdrowia.pl, prokuratura umorzyła w tym zakresie postępowanie przygotowawcze, stwierdzając, że przyczyną zgonu była jednak choroba, na którą lekarka cierpiała od dłuższego czasu.

Nie wiem czy do takiej oceny skłoniła śledczych jakakolwiek opinia biegłych, czy były to samodzielne ustalenia organów ścigania.

Co ciekawe, mimo a priori założenia, że przyczyna śmierci jest znana i ustalona, obecnie media nie kwapią się do sprostowania wcześniejszych informacji. Podanie faktycznej informacji prawdopodobnie nie jest już aż tak ciekawe.

Osobiście smuci mnie to, gdyż jest to przejaw tabloidyzacji wielu mass mediów. Podanie faktycznej informacji, czy zgodne z etyką zdobywanie odbiorców (ale także klientów w przypadku innych profesji) jest coraz mniej cenione i ustępuje skutecznej walce o tegoż odbiorcę.

Prokuratura nadal prowadzi dochodzenie w sprawie w aspekcie narażenia pacjentów placówki na niebezpieczeństwo utraty życia albo zdrowia (prawdopodobnie chodzi o art. 160 KK).

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa złożył Narodowy Fundusz Zdrowia. Chodzi o złą organizację pracy personelu medycznego.

Oczywiście nie znaczy to, że kwestia przepracowania polskich lekarzy i pielęgniarek nie występuje. Jest to przeogromny problem, z którym nie widać by ktoś chciał się realnie zmierzyć.

Natomiast (o ironio!), w dniu dzisiejszym w Ministerstwie Zdrowia odkorkowano szampana ogłaszając „dobry rok”.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: