Pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego może kojarzyć się z dosyć drastycznymi scenami z kultowego filmu „Lot nad kukułczym gniazdem„ gdzie pacjenci są celem sadystycznych zapędów siostry oddziałowej. Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym. Podobnie ze szpitalem psychiatrycznym – nie jest to miejsce, gdzie przeciętny człowiek chciałby spędzać swoje życie.
To właśnie dlatego przepustka za szpitala psychiatrycznego może być pod pewnymi warunkami szansą na „złapanie oddechu” przez pacjenta, a nawet możliwością zmaksymalizowania efektów terapii szpitalnej!
Przepustka ze szpitala psychiatrycznego — co warto o niej wiedzieć?
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że pobyt w szpitalu nie ma charakteru bezwzględnego i możliwe są od niego pewne wyjątki. Przepustka ze szpitala psychiatrycznego jest możliwa na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Urlopowanie pacjenta szpitala psychiatrycznego, jeśli ten nie zagraża życiu swojemu lub innych osób, może być również sprawdzianem i podpowiedzią dla lekarzy, czy terapia przynosi spodziewane efekty. Jeśli ordynator lub inny lekarz wyrazi zgodę, a sam pacjent wyraża taką wolę, może zostać na kilka dni wypuszczony ze szpitala i w tym czasie przebywać w swoim naturalnym środowisku. Jednak nie zawsze wypisanie ze szpitala osoby wymagającej całodobowej opieki medycznej jest możliwe. Jak od strony prawnej wygląda kwestia przepustki ze szpitala psychiatrycznego?
Przepustka ze szpitala psychiatrycznego — znaj swoje prawa
Przebieg urlopowania pacjenta ze szpitala psychiatrycznego może być dla lekarzy odpowiedzią na pytanie, czy możliwe jest rozważenie wypuszczenie pacjenta na stałe. Przepisy ustawy nie mówią jednak, na jak długo można pacjenta w ten sposób „przetestować”. Jednak krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii wydał jakiś czas temu zalecenia, z których wynika, że:
„Przepustkę wydaje się na okres do 3 dni; w uzasadnionych przypadkach i w związku z wydarzeniami losowymi przepustkę można wydać na okres do 7 dni”.
Krótkotrwała przepustka ze szpitala psychiatrycznego nie powinna jednak w żadnym wypadku prowadzić do zaprzestania leczenia. W tym przecież celu pacjent został przyjęty do szpitala. W dokumencie przepustki lekarz powinien również wskazać jakie leki pacjent powinien przyjmować, w jakiej dawce i odstępach czasu. Możliwe jest wpisanie dodatkowych zaleceń.
Przepustka nie zastępuje prawa pacjenta do przebywania z osobami bliskimi. W tym zakresie nadal obowiązuje ustawa o prawach pacjenta i pacjent z zaburzeniami psychicznymi powinien mieć możliwość widzenia się z rodziną.
Kiedy można zakazać wydawania przepustek?
Urlopowanie pacjenta ze szpitala psychiatrycznego nie zawsze będzie możliwe. Co więcej, mimo wysiłków chorego i jego najbliższych, lekarz prowadzący może odmawiać wydania choremu przepustki. Kiedy ma do tego prawo?
W przypadku chorych z potencjalnych ryzykiem samobójstwa (zespoły depresyjne, psychotyczne, reakcje sytuacyjne itp.) lub u osób, u których występowały myśli bądź próby samobójcze, jeśli lekarz uzna, że według jego oceny istnieje ryzyko zagrożenia życia chorego lub stwarza on zagrożenie dla życia innych — może odmówić wydania przepustki. Od takiej decyzji można się odwoływać, jednak w świetle przepisów prawa realne ryzyko samobójstwa jest realnym przeciwwskazaniem do udzielenia przepustki.
Zdarza się, że mimo wyżej opisanej diagnozy, lekarz dokonuje wpisu, iż w chwili udzielenia przepustki dokonał oceny ryzyka samobójstwa i ono nie występuje. Wówczas pacjent po otrzymaniu przepustki może korzystać z uroków życia pozaszpitalnego, ale po zakończeniu okresu jej obowiązywania, powinien stawić się z powrotem na oddziale.
Osoby, które potrzebują pomocy prawnej w sprawie przepustki ze szpitala psychiatrycznego, mogą zgłosić się po pomoc do kancelarii prawnej i podpisać pełnomocnictwo medyczne, które upoważnia do dostępu do dokumentacji medycznej pacjenta. Zachęcamy do śledzenia ciekawych informacji, które publikowane są w zakładce blog o prawie medycznym. Umieszczamy tam wiele praktycznych informacji, które mogą przybliżyć lepiej pacjentom proces ubiegania się np. o odszkodowanie za błąd lekarski, ale nie tylko!
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }