Przepustka ze szpitala psychiatrycznego

Michał Grabiec        04 maja 2020        Komentarze (0)

Pobyt na oddziale zamkniętym szpitala psychiatrycznego może kojarzyć się z dosyć drastycznymi scenami z kultowego filmu „Lot nad kukułczym gniazdem„, gdzie pacjenci są celem sadystycznych zapędów siostry oddziałowej. Pobyt w szpitalu nie jest niczym przyjemnym. Podobnie ze szpitalem psychiatrycznym – nie jest to miejsce, gdzie przeciętny człowiek chciałby spędzać swoje życie.

Jednak pobyt w szpitalu nie ma charakteru bezwzględnego i możliwe są od niego pewne wyjątku. Przepustka ze szpitala psychiatrycznego jest możliwa na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego.

Przepustka ze szpitala psychiatrycznego jest pewnego rodzaju sprawdzianem. Ordynator oddziału, lub inny lekarz może udzielić pacjentowi przepustki jeśli wystąpi brak zagrożenia życia osoby chorej albo życia lub zdrowia innych osób. W takim przypadku pacjent zostaje na kilka dni wypuszczony ze szpitala i może w tym czasie przebywać w swoim naturalnym środowisku.

Przebieg takiego krótkiego epizodu jest odpowiedzią na pytanie, czy możliwe jest rozważenie wypuszczenie pacjenta na stałe. Przepisy ustawy nie mówią na jak długo można pacjenta w ten sposób „przetestować”.

Jednak krajowy konsultant w dziedzinie psychiatrii wydał jakiś czas temu zalecenia, z których wynika, że

„Przepustkę wydaje się na okres do 3 dni; w uzasadnionych przypadkach i w związku z wydarzeniami losowymi przepustkę można wydać na okres do 7 dni.”

Krótkotrwała przepustka nie powinna prowadzić do zaprzestania leczenia – w tym przecież celu pacjent został przyjęty do szpitala. W dokumencie przepustki lekarz powinien wskazać jakie leki pacjent powinien przyjmować, w jakiej dawce i odstępach czasu. Możliwe jest wpisanie dodatkowych zaleceń.

Przepustka nie zastępuje prawa pacjenta do przebywania z osobami bliskimi. W tym zakresie nadal obowiązuje ustawa o prawach pacjenta i pacjent z zaburzeniami psychicznymi powinien mieć możliwość widzenia się z rodziną.

Co szczególnie ważne, w przypadku chorych z potencjalnych ryzykiem samobójstwa (zespoły depresyjne, psychotyczne, reakcje sytuacyjne itp.) lub u osób, u których występowały myśli bądź próby samobójcze, w dokumentacji lekarz dokonuje wpisu, iż w chwili udzielenia przepustki dokonał oceny ryzyka samobójstwa i ono nie występuje. Realne ryzyko samobójstwa jest przeciwwskazaniem do udzielenia przepustki.

Inne treści o leczeniu w szpitalu psychiatrycznym znajdziesz na przykład w artykułach pod tytułami:

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: