Prace nad futurystycznymi technologiami medycznymi, czyli Skynet nie taki straszny

Michał Grabiec        22 lutego 2015        Komentarze (1)

terminator_1Jeszcze kilkadziesiąt lat temu idea wykorzystywania przez człowieka robotów kojarzyła się głównie z literaturą i filmami science fiction, w których m.in. zabójcza maszyna T-1000 toczy boje z granym przez Arnolda Schwarzeneggera terminatorem (nie mylić z terminatorem w rozumieniu prof. Nałęcza mówiącym o dr Magdalenie Ogórek).

W ubiegły czwartek, jadąc na posiedzenie wojewódzkiej komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych usłyszałem w radiu TOK FM informację o trwających na jednym z zachodnich uniwersytetów (słynni amerykańscy naukowcy) pracach  nad stworzeniem modelu mikro robota, który wykorzystując zaawansowaną technologię miałby dokonywać bezpośredniej aplikacji leku w miejscu schorzenia naczyń krwionośnych w organizmie.

Brzmi to może nazbyt przyszłościowo, ale niewyobrażalny postęp w dziedzinie medycyny pozwala przypuszczać, że za jakiś czas taka forma leczenia czy diagnostyki stanie się powszechnym zjawiskiem. Może niekoniecznie w realiach NFZ-u, ale jednak.

A zatem, Hasta la vista, baby 🙂

{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }

OsiedlePlatinum 26 lutego, 2015 o 09:54

Ja mam ograniczone zaufanie do mikro robotów penetrujących organizm – elektroniką można manipulować na wiele sposobów, nie tylko przez lekarzy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: