Pierwsza rozprawa w sprawie o błąd medyczny

Michał Grabiec        16 grudnia 2019        Komentarze (0)

Coraz szybsza praca polskich sądów to realny efekt niedawno wprowadzonych reform wymiaru sprawiedliwości? Akurat! Abstrahując czy jesteś za rządem czy wręcz przeciwnie, nie sposób w sposób zgody z rzeczywistością utrzymywać, że sprawy sądowe trwają krócej niż kiedyś. Jest wręcz przeciwnie. Pierwsza rozprawa w sprawie o błąd medyczny to z reguły efekt wielu miesięcy oczekiwań.

rozprawa w sprawie o błąd medyczny

To całkiem długo i szczerze pisząc nie odczuwam żadnych pozytywnych efektów zmian w systemie sądownictwa. Możliwe jednak, że w jakiś sposób sytuację polepszy nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która weszła w życie ( w większości) w dniu 7 listopada. Dla zobrazowania sytuacji, zapoznaj się z przykładem sprawy, która jest obecnie na wokandzie jednego z sądów okręgowych w centralnej Polsce:

Sam przypadek nie jest jakiś nadzwyczajny pod względem proceduralnym, natomiast całkiem złożony pod kątem medycznym – z pewnością nie obejdzie się bez przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego. Po skutecznym przeprowadzeniu przez pacjentkę postępowania przed wojewódzką komisją ds. orzekania o zdarzeniach medycznych (jest to komisja, która dotychczas działa całkiem sprawnie i rzetelnie prowadzi swoje postępowania w przeciwieństwie do dużej części tych podmiotów) i dwukrotnym wydaniu przez komisję orzeczenia o zdarzeniu medycznym, szpital zaproponował pacjentce stosunkowo kilka tysięcy złotych tytułem zadośćuczynienia.

Pacjentka nie zgodziła się, zwłaszcza, że do dnia dzisiejszego odczuwa skutki powikłań operacji ciężkiej wady wrodzonej serca – ubytku przegrody między przedsionkowej. Skutki te wiąże bezpośrednio z przebytą w szpitalu hospitalizacją. Pacjentka nie może wykonywać tych czynności co kiedyś (sport, wędrówki), ponadto wymaga regularnej rehabilitacji.

Pozew został w tej sprawie złożony na wakacjach, pod koniec sierpnia. Chodzi o zadośćuczynienie w kwocie 200 000 zł. Dzisiaj wpłynęło do kancelarii zawiadomienie o pierwszym terminie rozprawy. Początkowo myślałem że to jakaś pomyłka. Sąd wyznaczył termin rozprawy na dzień 1 czerwca 2020 roku. Można by pomyśleć, że to prezent z okazji Dni Dziecka, jednak pacjentka niedawno skończyła 64 lata…

No więc mamy prawie rok oczekiwania na pierwszy termin rozprawy. Sądzenie się w Polsce to doprawdy zadanie dla cierpliwych. Ciężko też przewidzieć co się na tej rozprawie właściwie wydarzy – może potrwać 15 minut i służyć jedynie kwestiom proceduralnym. Niewykluczone też, że sędzia wezwie na ten termin świadków i będziemy mieli już częściowo przeprowadzone postępowanie dowodowe. Tego na dzień dzisiejszy nie wiem i się przez najbliższe kilka miesięcy nie dowiem.

Pewne jest jedno. Sam proces o błąd medyczny to będzie kilka lat walki sądowej. I niezależnie od tego kto wygra, nikomu nie opłaca się aż tak długo czekać. Pacjent wytaczając powództwo, chciałby jak najszybciej uzyskać zadośćuczynienie, opłacić rehabilitację i przestać wreszcie finansować leasing swojego prawnika.

Nie inaczej jest w przypadku szpitala – główne księgowe szpitali dostają corocznych zaburzeń pracy serca na wieść, że żaden z prowadzonych przeciwko placówce procesów procesów o błąd medyczny się jeszcze nie zakończył. Do tego, w razie przegranej, dochodzi konieczność powiększenia zadośćuczynienia czy odszkodowania o narastające odsetki. W razie kilkuletnich procesów – odsetki i pozostałe koszty procesu mogą sięgać nawet kilkudziesięciu proces początkowo dochodzonej kwoty.

Jak zatem widzisz, niezależnie po której stronie stoisz, długi proces nie opłaca się nikomu.

Dla cierpliwych – link do strony stowarzyszenia prokuratorów LEX Super Omnia, na której znajdziesz raport dotyczący pracy prokuratorów w sprawach o błąd medyczny (rozdział VI raportu). Dokument powstał w 2018 roku, jednak nadal pozostaje aktualny.


{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: