Pani Kasia, osoba transseksualna M/K, pełnoprawnie jest już „K” ;)

Michał Grabiec        24 lipca 2019        Komentarze (0)

Do grona zadowolonych klientów, którzy prowadzili w naszej kancelarii swój proces o ustalenie płci dołączyła Pani Kasia, osoba transseksualna M/K. Jak wielu innych klientów, Pani Kasia trafiła do nas z polecenia innych osób, którym udało się przeprowadzić tego typu proces sądowy.

Współpracę z Panią Kasią rozpoczęliśmy jeszcze w 2017 roku. Mieliśmy całkiem sporo tematów do odkręcenia. Trwający związek małżeński, problemy z ułożeniem prawidłowych kontaktów (w tym prawnych) z dziećmi i tak dalej. Wszystko to sprawiało, że sprawa musiała się nieco wydłużyć. Pewnie wiesz, że nie można rozpocząć procesu o ustalenie płci, w przypadku istnienia ważnego i trwającego związku małżeńskiego.

osoba transseksualna M/KNajpierw musieliśmy zatem przeprowadzić proces o rozwód. Na szczęście udało się uzyskać najszybsze rozwiązanie – rozwód bez orzekania o winie. Przyznam, że niekiedy niezmiernie trudno jest przekonać małżonka osoby transseksualnej o tym, że zaburzenia identyfikacji płciowej nie są niczyją „winą”.

Tym razem na szczęście się udało. Zresztą w sądach nadal pracują rozsądni ludzie i nie trzeba nikogo przekonywać, że zaburzenia identyfikacji płciowej (według ICD-10 – transseksualizm – F.64.0), nie są jakąś abberracją, za którą stoi czyjaś wina. Ot, po prostu tak się niestety życie ułożyło. Tym razem to osoba transseksualna M/K musi po prostu powalczyć o swoją tożsamość. W innej konfiguracji natura umieściłaby mężczyznę w ciele kobiety. A naszą rolą także byłaby pomoc w ewakuacji z tej niewygodnej powłoki.

Po zakończeniu procesów rodzinnych, można było przystąpić do tego co lubimy najbardziej – przygotowywać pozew o ustalenie płci  Trafiliśmy na fantastycznych rodziców, którzy nie do końca aprobowali plany życiowe Pani Kasi. Jednak potrafili odłożyć na bok swoje przekonania i nie stać swojemu dziecku na drodze do szczęścia. Na prawdę wielki szacunek, gdyż wielu rodziców niestety usiłuje prowadzić swoistą walkę z własną latoroślą.

Nie powiem by potem było już z górki, ale ostatecznie udało się uzyskać pozytywny wyrok. Sąd okręgowy ustalił, że Pani Kasia jest osobą płci żeńskiej.

Trochę martwi mnie fakt, że postępowanie trwało prawie 9 miesięcy. Co było tego przyczyną?

Powody są jak najbardziej prozaiczne. Najpierw sędzia się po prostu rozchorował i rozprawa musiała zostać odroczona. Potem okres wakacyjny i tradycyjne „leżakowanie” spraw w sądzie. Na szczęście biegły całkiem sprawnie uporał się z opinią. Całą niezbędną dokumentację złożyliśmy już w pozwie, więc nie było konieczne jej uzupełnianie.

Voilà. Mamy prawomocny wyrok.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: