Opłata za udostępnienie dokumentacji medycznej na żądanie ZUS

Michał Grabiec        03 maja 2015        Komentarze (0)

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej znajduje się ciekawy odnośnik do prowadzonego przez Izbę Krajowego Indeksu Niedorzeczności w Ochronie Zdrowia. Dosyć często zaglądam na tę stronę, która pozwala zwrócić uwagę na praktyczne problemy prowadzenia w Polsce działalności medycznej.

4966_zus_logo-300x160Na stronie znalazła się niedorzeczność zgłoszona przez medyka kwestionującego obowiązek nieodpłatnego udostępnienia na żądanie ZUS dokumentacji medycznej. Dla lekarzy i szpitali jest to realny koszt związany z kopiowaniem poszczególnych dokumentów.

Pamiętam, że jeszcze będąc na aplikacji pisałem na zlecenie szpitala opinię prawną dotyczącą tego czy za udostępnienie takiej dokumentacji ZUS-owi można pobrać opłatę. W końcu pacjent chcąc otrzymać kopię dokumentacji medycznej może zostać zobowiązany do zapłacenia za tę usługę.

Pamiętam, że wniosek z opinii był taki, że ZUS-owi się to po prostu należy za darmo, co wynika wprost z redakcji kilku ustaw. Sprawdziłem czy coś się w przepisach przez te kilka lat zmieniło. Niestety przepisy nadal stanowią, że dokumentacja musi zostać udostępniona nieodpłatnie.

Zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych:

„W sprawach świadczeń z ubezpieczeń społecznych Zakład ma prawo do nieodpłatnego korzystania z dokumentacji medycznej zakładów opieki zdrowotnej.”

Można próbować podnosić, że korzystanie dotyczy analizy dokumentacji w miejscu jej przechowania, jednak mogłoby być trudno obronić takie stanowisko w praktyce. Z kolei w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych napisano, że:

„W sprawach świadczeń przewidzianych w ustawie osoby zainteresowane i organy rentowe są zwolnione od wszelkich opłat (…)”.

Dlaczego ZUS jest traktowany lepiej aniżeli inne podmioty? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Czy jest to niedorzeczność w ochronie zdrowia?  Odpowiedź wydaje się znacznie prostsza.

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: