Odpowiedzialność szpitala za szkody spowodowane przez podwładnych

Michał Grabiec        23 listopada 2015        2 komentarze

Praktycznie każdy błąd medyczny spowodowany w szpitalu ma swoje źródło w pomyłce konkretnego człowieka.

Na pewno bez trudu wyobrazisz sobie błąd medyka polegający na zaszyciu chusty chirurgicznej w ciele pacjenta (część kadry akademickiej uważa jednak, że nie jest to klasyczny błąd medyczny, ale po prostu niedbalstwo).

2015-03-07 20.42.29Za błąd organizacyjny w postaci niezapewnienia odpowiedniej jakości sprzętu odpowiedzialny będzie kierownik placówki lub ordynator oddziału.

Jednak na jakiej zasadzie szpital odpowiada za pomyłki swojego zespołu?

Musisz wiedzieć, że wiele zależy od charakteru zatrudnienia konkretnej osoby. Lekarz – pracownik odpowiada za swoje nieumyślne pomyłki do wysokości trzykrotności miesięcznego wynagrodzenia, co wynika wprost z Kodeksu pracy.

Jeżeli wyrządziłby szkodę umyślnie (celowo), wówczas może ponieść odpowiedzialność za całą szkodę.

W przypadku lekarzy i pielęgniarek zatrudnionych na tzw. kontraktach, całą odpowiedzialność będzie mógł ponieść konkretny lekarz.

W teorii, bo w praktyce najczęściej prościej jest pozwać szpital. Łatwiej ustalić adres siedziby szpitala niż konkretnego lekarza (należy wpisać te dane w pozwie). W przypadku powodzenia powództwa i uprawomocnienia wyroku, szpital będzie w większym stopniu wypłacalny aniżeli pojedynczy lekarz.

Musisz wiedzieć, że istotą odpowiedzialności cywilnej jest to, że szpital przejmuje odpowiedzialność za zawinione błędy swojego personelu. Od konkretnych lekarzy czy pielęgniarek szpital może potem dochodzić wyrównania części roszczeń pacjenta.

„Odpowiedzialność pozwanego Szpitala oparta jest zatem na zasadzie ryzyka, niemniej jednak też konieczną przesłanką jest wina podwładnego”, co słusznie zauważył ostatnio Sąd Apelacyjny w Katowicach.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Student Prawa 25 listopada, 2015 o 14:30

Długo czekałam na wpis o powyższej tematyce, która wciąż jest traktowana w niedostateczny sposób. O błędach lekarskich słyszy się coraz częściej i wydaje mi się, że zbyt mało porusza się temat konsekwencji, które czasami są niewspółmierne do wyrządzonej krzywdy pacjenta.

Odpowiedz

Michał Grabiec 26 listopada, 2015 o 12:18

Dziękuję za komentarz. Nie wiedziałem nawet, że Wolters Kluwer jest aż tak zainteresowany niniejszą twórczością;) Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: