Jaka działalność może być wykonywana w szpitalu?

Michał Grabiec        07 września 2016        Komentarze (0)

W trakcie pisania artykułu dla jednego z magazynów natrafiłem na temat, który chciałbym Ci krótko przybliżyć. Chodzi o to, jaka działalność może być wykonywana w miejscu udzielania pomocy medycznej. Czyli w praktyce w szpitalu (ustawa jest tutaj trochę nieprecyzyjna, bo opisane poniżej zasady nie dotyczą całego kompleksu szpitalnego, a jedynie miejsca udzielania świadczeń zdrowotnych).

Jest to kwestia uregulowana ustawowo, a ewentualne wątpliwości mogą dotyczyć jedynie skuteczności egzekwowania zakazów.

Wprost z ustawy o działalności leczniczej wynika, że nie może być prowadzona działalność pogrzebowa oraz działalność reklamująca usługi pogrzebowe. Sensowne – trudno wyobrazić sobie komfort rekonwalescencji czy spokojne oczekiwanie na operację pośród reklam domów pogrzebowych.

money-576443_640W szpitalu może być także wykonywana działalność inna niż działalność lecznicza, pod warunkiem, że nie jest uciążliwa dla pacjenta lub przebiegu leczenia. Co jakiś czas możesz przeczytać w mediach o tym, że kancelarie odszkodowawcze nad łóżkiem walczą o klienta w szpitalu. Taka działalność w czasach agresywnej walki o klienta jest niestety normą.

Za działalność uciążliwą dla pacjenta można uznać także wszelką akwizycję, która przeszkadza w trudnym procesie dochodzenia do zdrowia. Konkretne przykłady pewnie można mnożyć.

Natomiast ważne jest to, żeby zarówno personel szpitala jak i pacjenci byli świadomi tego, że w szpitalu nie trzeba tolerować nieproszonych gości. Wiele zależy także od kierownictwa placówki i uchwalonych regulaminów szpitalnych.

Opisane zagadnienie jest o tyle istotne, że zakłócenie procesu leczenia może doprowadzić do naruszenia prawa pacjenta, co z kolei wiąże się niekiedy z konkretnymi roszczeniami pacjentów względem szpitala.

 

 

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: