Jak wygląda postępowanie o przymusowe leczenie psychiatryczne?

Michał Grabiec        26 września 2019        Komentarze (0)

Nasi klienci, którzy chcą nam powierzyć prowadzenie sprawy o przymusowe leczenie psychiatryczne często mają wątpliwości związane z przebiegiem takiego postępowania. Jednym z nich jest:

„A co jeśli X nie stawi się na badania?”

Pytanie bardzo rozsądne, bo faktycznie uczestnicy postępowania często nie chcą stawić się na badanie przed psychiatrą. Możemy przygotować dobry wniosek, ale istotna jest ocena stanu psychicznego osoby potencjalnie chorej psychicznie. Samo przekonywujące uzasadnienie wniosku jeszcze nie przesądzi o umieszczeniu chorego w placówce psychiatrycznej. Sąd zresztą także niekiedy chce osobiście poznać osobę objętą wnioskiem, a mimo tego osoba nie stawia się na wezwania sądu.

W takiej sytuacji sąd może wydać postanowienie, w którym nakaże przymusowe doprowadzenie osoby przed swoje oblicze, lub na badanie do biegłego. W praktyce takie postanowienie wykonuje Policja – funkcjonariusze po prostu grzecznie doprowadzają taką osobę.

Częstą praktyką jest także powołanie pełnomocnika z urzędu dla osoby objętej wnioskiem. Pełnomocnik odbiera korespondencję (może być tak, że osoba chora wcale nie orientuje się, że otrzymuje jakieś pisma z sądu) i reprezentuje interesy swojego klienta. Pełnomocnikiem zostaje adwokat lub radca prawny wyznaczany przez izbę radców prawnych lub radę adwokacką.

Drugim bardzo często zadawanym pytaniem jest:

„A co jeśli X nie stawi się do szpitala psychiatrycznego na leczenie? 

I także jest to dobre pytanie, bo pacjenci lekceważą czasami orzeczenie sądu o potrzebie umieszczenia osoby chorej w szpitalu. Po wydaniu orzeczenia, wykonaniem postanowienia sądowego zajmuje się marszałek województwa. Oczywiście to nie sam marszałek przychodzi do osoby chorej i namawia ją do dobrowolnego stawiennictwa na oddziale szpitala psychiatrycznego. Każdy z marszałków upoważnia do tego określonego lekarza psychiatrę działającego w danym województwie.

Takim psychiatrą, jest na przykład wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii. Psychiatra kieruje danego pacjenta do określonej placówki, a w razie konieczności wzywa Policję żeby przyprowadziła pacjenta do szpitala. Jak widzisz, postanowienie sądu musi zostać wykonane. Nie jest tak (jest to częsta obawa klientów), że sąd wyda postanowienie, chory się nie stawi do szpitala i gra skończona.

przymusowe leczenie psychiatryczneW razie konieczności wkraczają instytucje państwowe, które zapewniają wykonanie orzeczenia sądu. Oczywiście opór ma swoje negatywne skutki, bo przedłuża postępowanie. Przy „współpracującym” uczestniku, cała procedura może trwać kilka miesięcy, przy unikaniu kontaktu z sądem, biegłym lub szpitalem, postępowanie może trwać dobrze ponad rok (samo wyznaczenie pełnomocnika z urzędu to w praktyce kilka miesięcy).

Czy przymusowe leczenie psychiatryczne pomaga pacjentom? Często, ale nie zawsze. Nie będę czarował, że jest to złoty środek, który odmienia rzeczywistość.

Z relacji klientów wynika, że pacjentom faktycznie się polepszył się stan zdrowia psychicznego, zaczęli dobrowolnie brać leki i wrócili do życia rodzinnego czy społecznego. Ale zdarzają się też przypadki nieprzynoszące najlepszych efektów.

Sąd nie wyleczy chorego. Od tego są lekarze, których sukces może zależeć od wielu czynników. Ale jednym czynników polepszających rokowania jest z pewnością jak najszybsze rozpoczęcie leczenia osoby chorej.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: