Klienci, którzy chcą nam powierzyć prowadzenie sprawy, często zastanawiają się, jak wygląda rozprawa o przymusowe leczenie psychiatryczne. Ich wątpliwości związane są także z przebiegiem takiego postępowania. Jednym z nich jest:
„A co jeśli X nie stawi się na badania?”
Pytanie bardzo rozsądne, bo faktycznie uczestnicy postępowania często nie chcą stawić się, na badanie przed psychiatrą. Możemy przygotować dobry wniosek, ale istotna jest ocena stanu psychicznego osoby potencjalnie chorej psychicznie. Wiele osób zastanawia się, jak uzasadnić wniosek o przymusowe leczenie psychiatryczne. Jak wiadomo, przekonujące argumenty nie wystarczą, aby wydać decyzję o umieszczeniu chorego w placówce psychiatrycznej. Sąd zresztą także niekiedy chce osobiście poznać osobę objętą wnioskiem, a mimo tego osoba nie stawia się na wezwania sądu.
W takiej sytuacji często mamy do czynienia z wydaniem postanowienia sądu o przymusowym leczeniu psychiatrycznym. W praktyce jego realizacją zajmuje się Policja – funkcjonariusze po prostu grzecznie doprowadzają taką osobę.
Częstą praktyką jest także powołanie pełnomocnika z urzędu dla osoby objętej wnioskiem. Pełnomocnik odbiera korespondencję (może być tak, że osoba chora wcale nie orientuje się, że otrzymuje jakieś pisma z sądu) i reprezentuje interesy swojego klienta. Pełnomocnikiem zostaje adwokat lub radca prawny wyznaczany przez izbę radców prawnych, lub radę adwokacką.
Drugim bardzo często zadawanym pytaniem jest:
„A co jeśli X nie stawi się do szpitala psychiatrycznego na leczenie?
I także jest to dobre pytanie, bo zdarza się, że pacjenci lekceważą wniosek o przebadanie psychiatryczne. Po wydaniu orzeczenia wykonaniem postanowienia sądowego zajmuje się marszałek województwa. Oczywiście to nie sam marszałek przychodzi do osoby chorej i namawia ją do dobrowolnego stawiennictwa na oddziale szpitala psychiatrycznego. Każdy z marszałków upoważnia do tego określonego lekarza psychiatrę działającego w danym województwie.
Takim psychiatrą, jest na przykład, wojewódzki konsultant w dziedzinie psychiatrii. Psychiatra kieruje danego pacjenta do określonej placówki, a w razie konieczności wzywa Policję, żeby przyprowadziła pacjenta do szpitala. Nie da się więc uniknąć wykonania postanowienia o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Wbrew obawom klientów, każdy chory zostanie doprowadzony na właściwe leczenie psychiatryczne.
Jeśli jednak doprowadzenie osoby chorej do placówki jest utrudnione, do wykonania orzeczenia sądu oddelegowywane są odpowiednie osoby reprezentujące instytucje państwowe. Jeśli zastanawiasz się, ile czasu trwa przymusowe leczenie psychiatryczne, to odpowiedź nie będzie jednoznaczna. Czynnikiem przedłużającym postępowanie jest oczywiście opór. Przy „współpracującym” uczestniku, cała procedura może trwać kilka miesięcy, przy unikaniu kontaktu z sądem, biegłym lub szpitalem, postępowanie może trwać dobrze ponad rok (samo wyznaczenie pełnomocnika z urzędu to w praktyce kilka miesięcy).
Czy przymusowe leczenie psychiatryczne pomaga pacjentom? Często, ale nie zawsze. Nie będę czarował, że jest to złoty środek, który odmienia rzeczywistość. Z relacji klientów, wynika, że pacjentom faktycznie polepszył się stan zdrowia psychicznego, zaczęli dobrowolnie brać leki i wrócili do życia rodzinnego czy społecznego. Zdarzają się też przypadki nieprzynoszące najlepszych efektów.
Z relacji klientów wynika, że pacjentom faktycznie się polepszył się stan zdrowia psychicznego, zaczęli dobrowolnie brać leki i wrócili do życia rodzinnego czy społecznego. Ale zdarzają się też przypadki nieprzynoszące najlepszych efektów.
Sąd nie wyleczy chorego. Od tego są lekarze, których sukces może zależeć od wielu czynników. Jednym czynników polepszających rokowania jest z pewnością jak najszybsze rozpoczęcie leczenia osoby chorej. Jeśli szukasz odpowiedzi także na inne pytania, zapraszamy na nasz blog o prawie medycznym, na którym na bieżąco umieszczane są cenne treści.
{ 1 komentarz… przeczytaj go poniżej albo dodaj swój }
witam, mam pytanie: czy w przypadku decyzji sądu KARNEGO o umieszczeniu w szpitalu psychiatrycznym osoby chorej psychicznie i uzależnionej, należy złożyć wniosek o uzasadnienie czy nie ma takiej potrzeby ? Jak doprowadzić do tego, żeby wykonać decyzję sądu – co mam zrobić ?