Jak długo trwa postępowanie o przymusowe leczenie w szpitalu?

Michał Grabiec        30 stycznia 2022        Komentarze (0)

Postępowanie o przymusowe w leczenie w szpitalu psychiatrycznym to temat rzeka. Ile trwa taka sprawa? Najprościej byłoby napisać, że:

„To zależy”

Byłaby to jak najbardziej prawda. Jednak prawdopodobnie taka odpowiedź nie zaspokoiłaby żadnego czytelnika, więc warto temat rozwinąć. A praktyka jest doprawdy przeróżna. Wiele zależy od czynników na które wpływu nie mamy. Na przykład od tego, gdzie składamy wniosek oraz jaki sędzia będzie rozpatrywał naszą sprawę.

Kilka miesięcy temu złożyliśmy wniosek o przymusowe leczenie do niewielkiego sądu rejonowego znajdującego się w województwie kujawsko-pomorskim. Nigdy nie miałem do czynienia z tym sądem, więc nie bardzo wiedziałem czego możemy się spodziewać.

Mała dygresja. W zawodzie prawnika dobrze jest mieć doświadczenie. Zresztą prawdopodobnie z każdym fachem jest podobnie, chociaż w naszym przypadku doświadczenie ma szczególne znaczenie.

Jeśli prowadzisz którąś z kolei sprawę przed danym sądem, możesz z grubsza wiedzieć jaki pogląd na dany przepis ma sędzia, który został wylosowany do sprawy, ile trwa postępowanie czy jakie dowody wystarczą do przekonania sądu.

Jeśli skierujesz sprawę do sądu, w którym nigdy nie występowałeś, powinieneś spodziewać się czegoś niespodziewanego. Powinieneś być przygotowany na zaskoczenie. Sama rutyna może zawieść. I niejednego starego sądowego wyjadacza zawiodła.

Nigdy nie zapomnę sprawy, w której występowałem jeszcze jako aplikant, i adwokata, który wszedł na rozprawę „jak po swoje” a wyszedł czerwony i mokry na twarzy. Musiał się mocno natrudzić by sąd nie oddalił mu sprawy na pierwszej rozprawie. Jak wyszedł, rzucił tylko zdawkowo w moją stronę: „masakra”. Dlatego zawsze warto być przygotowanym na najgorsze.

W sprawach o przymusowe leczenie często możesz spodziewać się przede wszystkim zwrotu wniosku (wtedy nie dochodzi do posiedzenia sądu). Pisałem o tym kilka tygodni temu, zapraszam do lektury. Ale tyle tytułem dygresji. Wracamy do pytania o czas trwania sprawy.

Wspomniany wyżej sąd rejonowy uwinął się ze sprawą w niecałe 4 miesiące. Miało na to wpływ przede wszystkim to, że osoba z zaburzeniami psychicznymi, której dotyczył wniosek szybko trafiła do aresztu za pobicie, więc biegły psychiatra nie miał problemu z jej odnalezieniem i sporządzeniem opinii. A jest to często powód przedłużenia postępowania. Trudno zorganizować postępowanie w ten sposób by biegły przeprowadził sprawnie i szybko badanie pacjenta.

postępowanie o przymusowe leczenie

Ponadto niektóre sądy prowadzą sprawę z koszmarną ślamazarnością. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Pragi w Warszawie prowadzi jedną sprawę o przymusowe leczenie już prawie dwa lata. W międzyczasie osoba, której dotyczy wniosek kilkukrotnie groziła samobójstwem. Na szczęście do tego nie doszło, ale może być różnie.

W tym przypadku nie doszło nawet do zbadania przez biegłego, nie mówiąc o wydaniu postanowienia. Zresztą warszawskie sądy we wszystkich sprawach nie grzeszą raczej tempem orzekania, ale to zupełnie inna historia…

Mimo tego, że w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego napisano, że rozprawa powinna odbyć się w terminie 14 dni od wpłynięcia wniosku, dotychczas nie zdarzyło się by sąd dochował takiego terminu. A przeprowadziłem takich spraw całkiem sporo.

Trochę niepokojące jeśli naruszanie przepisów ustawy przez skład orzekający jest standardem, a nie wyjątkiem. Reforma wymiaru sprawiedliwości powinna skupić się na tego rodzaju rzeczach do poprawy, a nie walką z sądami.

Jak dotychczas, wielka reforma wymiaru sprawiedliwości dała okrągłe zero efektu. Poza jeszcze większym opóźnieniem spraw (prezydent Duda nie powołuje tylu sędziów ilu powinien i zwyczajnie nie ma komu orzekać).

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule posta tj. jak długo trwa postępowanie o przymusowe leczenie – sprawa trwa przeciętnie kilka miesięcy. Sądy w Katowicach (mamy tutaj dwa sądy rejonowe) całkiem dobrze radzą sobie z tymi postępowaniami. Również tutejsi biegli powoływani do oceny stanu psychicznego osoby, której dotyczy wniosek potrafią całkiem szybko uwinąć się z badaniem i sporządzeniem opinii.

Jednak widzę pewną reguł, którą się z wami podzielę. Im mniejszy sąd, tym łatwiej uzyskać bezpośredni kontakt z osobą zaangażowaną sprawę i nawet telefonicznie przeforsować jakieś rozwiązanie. Czasami zwykła rozmowa posunie sprawę szybciej niż najbardziej wyszukane i naszpikowane argumentami pismo.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: