Inicjatywa do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie realnego dostępu niepełnoletnich do badań ginekologicznych

Michał Grabiec        21 grudnia 2016        2 komentarze

Kancelaria Grabiec Legal wspólnie z mecenasem Wojciechem Nowakiem wystąpiła do Rzecznika Praw Obywatelskich Pana Adama Bodnara z sugestią podjęcia działań w kierunku zmian ustawodawczych w zakresie dostępu niepełnoletnich pacjentów (w praktyce pacjentek) do badań ginekologicznych. RPO odpisał, że także dostrzega społeczną wagę problem.

logo_rpoRPO wystąpił do ministra zdrowia z tą sprawą (nie jest to nasza zasługa – RPO doskonale orientuje się w temacie).

W opinii RPO, zgodnie z obowiązującymi przepisami małoletni powyżej 15. roku życia mogą podejmować współżycie bez konsekwencji prawnych, ale nie mają możliwości samodzielnego, na podstawie własnej, prawnie skutecznej zgody, skorzystania z porady ginekologicznej lub urologicznej w celu skontrolowania swojego stanu zdrowia”

Chodzi o sytuacje, w których niepełnoletnia osoba nie korzysta w praktyce z pomocy ginekologicznej z uwagi na brak zgody przedstawiciela ustawowego (najczęściej rodzica). Przyczyny nieuzyskania przez niepełnoletnią pacjentkę zgody są różne.

Pacjentki często nie chcą ujawniać się przed rodzicami, że chcą skorzystać z porady ginekologicznej. Zasygnalizowana przez rzecznika w piśmie do ministra zdrowia sytuacja dotyczy też tzw. „eurosierot”. W ocenie rzecznika taka sytuacja jest niebezpieczna z punktu widzenia tak społecznego,  jak i zdrowia obywateli.

Z kolei według Rzecznika Praw Pacjenta, „obecnie małoletni pacjent pozbawiony jest możliwości uzyskania od podmiotu fachowego, jakim jest ginekolog, informacji z zakresu zdrowia seksualnego oraz skorzystania ze świadczeń zdrowotnych w ww. zakresie (badań, leczenia, porad profilaktycznych dotyczących chorób przenoszonych drogą płciową). „

Temat jest ważny, jednak Prezes Rady Ministrów odwołała Rzecznika Praw Pacjenta, który dostrzegał wagę problemu. Minister Zdrowia raczej niechętnie odnosi się do proponowanej zmiany.

Przebieg wystąpienia generalnego RPO w tej sprawie znajdziesz tutaj.

 

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Nowak 21 grudnia, 2016 o 15:21

Będąc współautorem tego wniosku, chciałbym podkreślić, że to Autor niniejszego bloga swoją aktywnością spowodował powstanie tej idei. Szczególnie w wątku http://blogoprawachpacjenta.com.pl/niepelnoletnia-osoba-nie-moze-samodzielnie-skorzystac-z-pomocy-lekarskiej/

Jestem pozytywnie nastawiony do powodzenia zmian prawnych, bo w zakresie potrzeb medycznych takich rozwiązań nie ma potrzeby dyskutować. Są oczywiste.

Sytuacja polityczna jest zmienna, więc także niechęć obecnej władzy do na wskroś humanitarnych rozwiązań jest może i trwała, ale sama władza przemija.

Odpowiedz

Michał Grabiec 22 grudnia, 2016 o 10:30

Ja też jestem przekonany, że kiedyś uda się ucywilizować tę kwestię, ale ma Pan rację – chyba przy udziale innej władzy. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: