Czy sąd przyzna odszkodowanie jeżeli pacjent może leczyć się w ramach NFZ?

Michał Grabiec        29 grudnia 2023        Komentarze (0)

W procesach medycznych o odszkodowanie z reguły dochodzi do sytuacji, w której ubezpieczyciel lekarza czy szpitala nie chce pokryć szkody poniesionej przez pacjenta. Może kwestionować całą szkodę lub poszczególne jej elementy.

Jedną z przyczyn odmowy przyznania odszkodowania za leczenie jest możliwość darmowego leczenia pacjenta, czyli leczenia w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, w ramach NFZ. Oczywiście słowo darmowego należałoby wziąć w duży cudzysłów, gdyż takie leczenie też sporo kosztuje, również pacjentów odprowadzających przecież składki na ubezpieczenie zdrowotne.

w ramach NFZ

Wracając do tematu i obrazując go na przykładzie – jeżeli doszło do wyrządzenia szkody podczas operacji ortopedycznej i konieczne jest jej powtórzenie, wówczas możemy zapisać się do kolejki, odczekać kilka miesięcy lub lat i doświadczyć operacji w ramach naszego ubezpieczenia zdrowotnego.

Oczywiście nie zawsze jest to tak długi czekania, ale w przypadku ortopedii terminy potrafią być naprawdę odległe. Czy musimy w takiej sytuacji czekać na leczenie w ramach NFZ? Przecież długi okres oczekiwania to dodatkowe cierpienia, dysfunkcje, czasami nawet pogorszenie stanu zdrowia. Otóż niekoniecznie.

W podobnej sytuacji jeden z sądów apelacyjnych wydał wyrok, w którym stwierdził, że:

„Powszechnie znana, zła sytuacja w publicznym sektorze służby zdrowia, w szczególności nieracjonalnie długie terminy oczekiwania na wizyty u specjalistów, w tym u psychologa i psychiatry, uzasadniają poszukiwanie przez poszkodowanych pomocy w sektorze prywatnym. Poszkodowany nie jest więc zobowiązany do wykazania w każdym przypadku, że nie mógł skorzystać ze świadczeń NFZ.”

Abstrahując od dramatycznej oceny naszego systemu zdrowotnego („powszechnie znana, zła sytuacja”), to możliwość skorzystania z prywatnego leczenia w celu zaoszczędzenia czasu jest jak najbardziej racjonalna.

Oczywiście, do takiej oceny sytuacji nie dojdzie zawsze. Jeżeli w procesie okaże się, że pacjent mógł w skorzystać szybko z operacji naprawczej w ramach NFZ, wówczas sąd prawdopodobnie nie zasądzi zwrotu zapłaconych środków za prywatne leczenie.

Przy dokonywaniu przez sąd oceny racjonalności prywatnego leczenia mogą wejść takie czynniki jak: zaufanie, którym cieszy się konkretna prywatna placówka, renoma zatrudnionych tam operatorów, niskie ryzyko zakażenia itp. Wtedy pacjent będzie mógł wykazać, że co prawda mógł skorzystać z leczenia w ramach NFZ, ale prywatne leczenie było zwyczajnie lepszą i bezpieczniejszą możliwością.

Piszę to z dużą przykrością, bo jestem szczerym zwolennikiem publicznego systemu ochrony zdrowia i generalnie uważam siebie za państwowca. Uważam też, że system prywatny winien jak najbardziej funkcjonować, jednak stanowić jedynie uzupełnienie systemu publicznego. Natomiast nie jest tajemnicą, że proces prywatyzacji ochrony zdrowia postępuje, a państwo wycofuje się z coraz to nowych obszarów, w których dotychczas pomoc była wykonywana w ramach NFZ.

Jeżeli sytuacja w ochronie zdrowia się nie zmieni, wówczas będziemy coraz łatwiej mogli wykazać w trakcie procesów, że nie istniała możliwość poczekania na leczenie ze środków państwowych i pacjent musiał za leczenie zapłacić.

Źródło ilustracji: pixabay

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: