W procesach medycznych bardzo dużą rolę odgrywa powołanie biegłego o specjalizacji związanej z konkretnym przypadkiem. W związku z tym nasuwa się pytanie, czy lekarz sądowy prywatnie może wydać opinię, która będzie miała znaczenie w procesie? Sprawdźmy.
Prywatna opinia biegłego lekarza
Procesy medyczne są zazwyczaj skomplikowane. Dlatego też duże znaczenie ma dowód z opinii biegłych. Sędzia nie jest specjalistą w zakresie medycyny, w związku z czym konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych, żeby ocenić czy operacja (lub inna pomoc medyczna) została wykonana zgodnie z zaleceniami sztuki medycznej. Biegły ocenia też, czy w szpitalu dobrze zorganizowano pracę personelu medycznego. Taka opinia biegłego lekarza często stanowi jeden z wielu dowodów pomagających ustalić werdykt.
Są to jednak kwestie niezwykle trudne i już na etapie zastanawiania się, czy warto rozpocząć proces, można mieć wątpliwości, czy na pewno pacjent ma rację w przyszłym sporze ze szpitalem. Często zdarza się, że strony uczestniczące w procesie nie zgadzają się z opinią biegłego lekarza. W związku z tym czasami warto przed wytoczeniem powództwa postarać się o medyczną konsultację danego przypadku albo nawet zlecić wykonanie prywatnej opinii lekarskiej i dołączyć ją do istniejących już dowodów.
Jakie znaczenie ma prywatna opinia biegłego lekarza?
Z punktu widzenia procesu, opinia taka nie może stanowić dowodu takiego samego jak opinia zlecona przez sąd. Przedłożenie w pozwie prywatnej opinii może mieć znaczenie (np. przy rozpoznawaniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia), ale nie zastąpi dowodu z opinii biegłych powołanych przez sąd. Musisz też wiedzieć, że nawet jeżeli opinię prywatną sporządził biegły sądowy, to nie ma ona takiej samej mocy jak opinia zlecona przez sąd. Nie jest też równoznaczna z opinią wydaną podczas postępowania przygotowawczego i w procesie sądowym. Jest to jedna z ważnych zasad rządzących się procesem cywilnym (karnym zresztą także).
Zastanawiasz się, czy lekarz sądowy prywatnie może wydać wiążącą opinię? Otóż tego typu opinie są ważne z kilku powodów. W przypadku umorzenia postępowania karnego może stanowić podstawę do złożenia zażalenia w sprawie. Zarówno prywatna opinia psychiatryczna, jak i lekarza o innej specjalizacji, ma także duże znaczenie dla kancelarii prawniczej. Dlaczego? Ponieważ tego typu opinie umożliwiają kancelarii weryfikację słuszności powództwa i określenie szans na wygranie danej sprawy.
Podsumowanie
Jaka wobec tego nasuwa się konkluzja? Jeżeli chcesz zastąpić opinię sądową poprzez przedłożenie na potrzeby procesu opinii prywatnej – taki krok nie ma większych szans na powodzenie. Jeżeli jednak chcesz ocenić, czy masz możliwość skutecznego rozpoczęcia procesu, a nikt nie jest w stanie Ci w tym pomóc, wówczas taka opinia może być przydatna. Zresztą, jeżeli już posiadasz taki dokument, warto także przedłożyć go w sądzie. Nie zamiast, ale obok innych dowodów.
Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat prawa medycznego, przeczytaj mój blog o prawie medycznym. Poruszam w nim wiele istotnych kwestii takich jak np. jak złożyć wniosek o ubezwłasnowolnienie czy też przymusowe leczenie psychiatryczne jest konieczne po orzeczeniu sądowym. Miłej lektury!
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Panie Mecenasie,
Jaki jest orientacyjny koszt sporządzenia przedsądowej opinii w sprawie o zakażenie gronkowcem złocistym?
Z poważaniem
Janusz
Panie Januszu,
akurat jeżeli chodzi o zakażenia to sens robienia opinii prywatnej jest dyskusyjny. Biegły powołany przez sąd ma dyspozycji dokumenty szpitala (np. raporty sanitarno-epidemiologiczne), których nie będzie miał biegły prywatny powołany przez stronę przed procesem. A to są w zasadzie kluczowe dokumenty dla biegłego „zakaźnika”, który ma ocenić czy i gdzie doszło do zakażenia. Biegły mógłby ewentualnie ocenić czy dany szczep bakterii jest szpitalny, ale to jest wiedza, którą można ustalić też we własnym zakresie. Pozdrawiam Panie Januszu.
Witam,
Po artroskopi kolana okazało się, że mam uszkodzony nerw udowy oraz niedowład aparatu wyprostnego kolana. Przed artroskopią kolana, która miała być prostym jak to nazwał ortopeda „zabiegiem kosmetycznym ) nie miałam żadnych problemów zdrowotnych.
Czy niedowład aparatu wyprostnego kolana oraz uszkodzenie nerwów może być błędem lekarskim ? W jaki sposób mogło dojść do uszkodzenia nerwów udowego oraz niedowładu aparatu wyprostnego kolana ?
Szanowna Pani Moniko, taki przypadek może być uznany za błąd w sztuce, jednak wiele zależy od szczegółów. Proszę o przekazanie mailem dokumentacji medycznej (zgody na leczenie, karty informacyjnej leczenia szpitalnego) – zastanowimy się co można zrobić. Pozdrawiam.
w skrócie: dentystka zrobiła mi 2 kanały zamiast 3 w górnej czwórce (na drugiej wizycie go podejrzewała bo mówiła – w dokumentacji medycznej wizyta wpisana jako powtórka poprzedniej za którą też płaciłem). U mnie wystąpił dodatkowy kanał. Jak już wszystko zrobiła wyszło przypadkiem , że jest trzeci kanał i od nowa go rozwierciła i nie znalazła. Kazała mi jechać na druga stronę Warszawy do gabinetu z którym „mają podpisaną umowę” na znalezienie tego dodatkowego kanału – oczywiście wszystko płatne . Zrobiłem to gdzie indziej – taniej , lepiej , pod mikroskopem. Dokumentacje , zdjęcia rtg już pobrałem . Czy mam „chodzić po dentystach ” i prosić aby któryś z łaski mi taką opinię napisał – wiadomo solidarność zawodowa. Czy uzasadnić w pozwie jakoś po swojemu a oceniać i tak będzie biegły . Czy za biegłego będę płacił z własnej kieszeni? Majętny nie jestem .
Szanowny Panie Alanie, trudno jest doradzać Panu korespondencyjnie i bez znajomości sprawy. Wolałbym tego uniknąć, gdyż mógłbym Panu doradzić w sposób nieprawidłowy.