Czy prywatna opinia biegłego lekarza ma znaczenie w procesie?

Michał Grabiec        20 września 2016        6 komentarzy

W procesach medycznych duże znaczenie ma dowód z opinii biegłych. Sędzia nie jest specjalistą w zakresie medycyny, w związku z czym konieczne jest przeprowadzenie dowodu z opinii biegłych żeby ocenić czy operacja (lub inna pomoc medyczna) została wykonana zgodnie z zaleceniami sztuki medycznej. Biegły ocenia też, czy w szpitalu dobrze zorganizowano pracę personelu medycznego

clause-1462969_640Są to jednak kwestie niezwykle trudne i już na etapie zastanawiania się czy warto rozpocząć proces można mieć wątpliwości czy na pewno pacjent ma rację w przyszłym sporze ze szpitalem.

Czasami warto przed wytoczeniem powództwa postarać się o medyczną konsultację danego przypadku albo nawet zlecić wykonanie prywatnej opinii lekarskiej.

Jakie znaczenie ma taka opinia?

Z punktu widzenia procesu, opinia taka nie może stanowić dowodu takiego samego jak opinia zlecona przez sąd. Przedłożenie w pozwie prywatnej opinii może mieć znaczenie (np. przy rozpoznawaniu wniosku o zabezpieczenie roszczenia), ale nie zastąpi dowodu z opinii biegłych powołanych przez sąd.

Musisz też wiedzieć, że nawet jeżeli opinię prywatną sporządził biegły sądowy to nie ma ona takiej samej mocy jak opinia zlecona przez sąd. Jest to jedna z ważnych zasad rządzących się procesem cywilnym (karnym zresztą także).

Jaka konkluzja? Jeżeli chcesz zastąpić opinię sądową poprzez przedłożenie na potrzeby procesu opinii prywatnej – taki krok nie ma większych szans na powodzenie. Jeżeli jednak chcesz ocenić czy masz możliwość skutecznego rozpoczęcia procesu, a nikt nie jest w stanie Ci w tym pomóc, wówczas taka opinia może być przydatna.

Zresztą, jeżeli już posiadasz taki dokument, warto także przedłożyć go w sądzie. Nie zamiast, ale obok innych dowodów.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Janusz 20 września, 2016 o 15:01

Panie Mecenasie,

Jaki jest orientacyjny koszt sporządzenia przedsądowej opinii w sprawie o zakażenie gronkowcem złocistym?

Z poważaniem
Janusz

Odpowiedz

Michał Grabiec 20 września, 2016 o 19:12

Panie Januszu,

akurat jeżeli chodzi o zakażenia to sens robienia opinii prywatnej jest dyskusyjny. Biegły powołany przez sąd ma dyspozycji dokumenty szpitala (np. raporty sanitarno-epidemiologiczne), których nie będzie miał biegły prywatny powołany przez stronę przed procesem. A to są w zasadzie kluczowe dokumenty dla biegłego „zakaźnika”, który ma ocenić czy i gdzie doszło do zakażenia. Biegły mógłby ewentualnie ocenić czy dany szczep bakterii jest szpitalny, ale to jest wiedza, którą można ustalić też we własnym zakresie. Pozdrawiam Panie Januszu.

Odpowiedz

Monika 26 października, 2016 o 19:58

Witam,

Po artroskopi kolana okazało się, że mam uszkodzony nerw udowy oraz niedowład aparatu wyprostnego kolana. Przed artroskopią kolana, która miała być prostym jak to nazwał ortopeda „zabiegiem kosmetycznym ) nie miałam żadnych problemów zdrowotnych.
Czy niedowład aparatu wyprostnego kolana oraz uszkodzenie nerwów może być błędem lekarskim ? W jaki sposób mogło dojść do uszkodzenia nerwów udowego oraz niedowładu aparatu wyprostnego kolana ?

Odpowiedz

Michał Grabiec 27 października, 2016 o 16:30

Szanowna Pani Moniko, taki przypadek może być uznany za błąd w sztuce, jednak wiele zależy od szczegółów. Proszę o przekazanie mailem dokumentacji medycznej (zgody na leczenie, karty informacyjnej leczenia szpitalnego) – zastanowimy się co można zrobić. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Alan 18 października, 2017 o 09:33

w skrócie: dentystka zrobiła mi 2 kanały zamiast 3 w górnej czwórce (na drugiej wizycie go podejrzewała bo mówiła – w dokumentacji medycznej wizyta wpisana jako powtórka poprzedniej za którą też płaciłem). U mnie wystąpił dodatkowy kanał. Jak już wszystko zrobiła wyszło przypadkiem , że jest trzeci kanał i od nowa go rozwierciła i nie znalazła. Kazała mi jechać na druga stronę Warszawy do gabinetu z którym „mają podpisaną umowę” na znalezienie tego dodatkowego kanału – oczywiście wszystko płatne . Zrobiłem to gdzie indziej – taniej , lepiej , pod mikroskopem. Dokumentacje , zdjęcia rtg już pobrałem . Czy mam „chodzić po dentystach ” i prosić aby któryś z łaski mi taką opinię napisał – wiadomo solidarność zawodowa. Czy uzasadnić w pozwie jakoś po swojemu a oceniać i tak będzie biegły . Czy za biegłego będę płacił z własnej kieszeni? Majętny nie jestem .

Odpowiedz

Michał Grabiec 23 października, 2017 o 16:07

Szanowny Panie Alanie, trudno jest doradzać Panu korespondencyjnie i bez znajomości sprawy. Wolałbym tego uniknąć, gdyż mógłbym Panu doradzić w sposób nieprawidłowy.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: