O odszkodowaniu medycznym napisałem w różnych kontekstach kilkukrotnie, np. we wpisie naprawienie szkody z tytułu błędu medycznego. Nie opisałem dotychczas istotnego podziału odszkodowań na uwzględniające: rzeczywistą stratę lub utracone korzyści.
Raczej nie nastręcza trudności wyobrażenie sobie co to jest rzeczywista strata. Jest to bowiem faktycznie ponoszony przez pacjenta koszt.
W zakres straty rzeczywistej mogą wchodzić m.in. koszty :
- leczenia;
- rehabilitacji;
- opieki pielęgniarskiej;
- nabycia aparatów, protez, wyrobów medycznych;
- dostosowania do wykonywania nowego zawodu (nabycia nowych umiejętności);
- zakupu samochodu (również ze specjalistycznym wyposażeniem).
Powyższe wyliczenie jest jedynie przykładowe. Czym są natomiast utracone korzyści? Jest to przede wszystkim utracony dochód, który pacjent uzyskałby gdyby nie wyrządzono mu szkody.
W zakres utraconych korzyści mogą wchodzić m.in.:
- utrata zarobku z tytułu wykonywania umowy o pracę lub innych umów cywilnoprawnych (nazywanych często umowami śmieciowymi);
- utrata zarobku z tytułu wykonywanej działalności gospodarczej;
- utrata potencjalnych zarobków danej osoby.
Jak zapewne widzisz, utracone korzyści dotyczą szkody w sensie raczej hipotetycznym. Nie można bowiem zawsze przewidzieć czy dana osoba realnie mogłaby (np. ze względu na wiek czy chorobę) pracować w pełni efektywnie. Czasami należy oszacować ile zarabiałaby osoba, która nie rozpoczęła jeszcze życia zawodowego, lecz dopiero się uczy.
Sądy jednak nie mają większego problemu z uwzględnianiem szkody również w postaci utraconych korzyści – wymaga to jednak wnikliwego procesu dowodzenia i zbadania okoliczności towarzyszących danemu przypadkowi.
Nie istnieją przeciwwskazania aby w jednym postępowaniu połączyć dochodzenie roszczeń z tytułu rzeczywistej straty i utraconych korzyści.
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }