Ciało obce (chusta, kleszcze) w ciele pacjenta

Michał Grabiec        10 listopada 2016        Komentarze (0)

Na pewno są Ci znane głośne przypadki błędów polegających na pozostawieniu ciała obcego w ciele pacjenta po zakończonej operacji.

W praktyce zdarzają się przypadki, że po zakończonej operacji wycięcia wyrostka robaczkowego pozostawiano w ciele pacjenta chustę operacyjną, która potrafiła przez kilka lat znajdować się wewnątrz ciała wywołując silne bóle brzucha.

sala-operacyjnaW jednym z postępowań, chustę wydobyto po 3 latach od zaszycia. Pacjentka uzyskała około 200 tysięcy zł zadośćuczynienia za doznaną krzywdę.

Co ciekawe, takiego błędu nie traktuje się jako błędu w sztuce medycznej, gdyż najczęściej sama operacja jest wykonana prawidłowo.

Taki błąd jest postrzegany jako rażące niedbalstwo, które nie ma bezpośredniego związku z prawidłowością leczenia i nie jest błędem w sztuce medycznej. W praktyce może to mieć przełożenie na możliwość pozwania firmy ubezpieczającej szpital.

W umowie pomiędzy szpitalem a ubezpieczycielem może się zdarzyć, że rażące niedbalstwo nie będzie objęte ubezpieczeniem (chociaż coraz rzadziej o przypadki takiego konstruowania umów ubezpieczenia OC podmiotów leczniczych).

Z punktu widzenia szpitala bardzo ważne jest dobre przygotowanie i zakończenie operacji pod kątem organizacyjnym – przeliczenie jaka ilość sprzętu i materiałów medycznych znajdowała się przed i po zabiegu. Czasami dochodzi jednak do zaniedbania i jakiś element zostanie przypadkiem zaszyty w pacjencie.

Katalog materiałów i urządzeń stwarzających potencjalne ryzyko jest dosyć szeroki, obejmuję np.kleszcze, igły deschampa, pensety chirurgiczne, nożyczki, kleszcze zaciskowe, raspatory, gaziki, serwety gazowe.

Brzmi groźnie?Niestety, czasami tak wygląda rzeczywistość.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: