Błędna organizacja systemu przyczyną błędów medycznych

Michał Grabiec        22 września 2016        15 komentarzy

W dzisiejszej Wyborczej możesz przeczytać ciekawy i alarmujący artykuł dotyczący przepracowania lekarzy. Dość głośno było jakiś czas temu o lekarce, która zmarła z przepracowania. Temat oczywiście nie przestał istnieć i nadal jest bolączką służby zdrowia.

Kto traci na przepracowaniu lekarzy? Lekarze, co jest raczej oczywiste. Pacjenci? Także.

Lekarz, który nie jest wypoczęty nie może skutecznie ocenić stanu zdrowia pacjenta. Świetny opis przypadku został zawarty w przytoczonym artykule:

„Wyczerpanie sprawdzam podczas wypisywania recept. Jeśli zjadam literkę w co drugim słowie, to znaczy, że natychmiast muszę walnąć kawę. Starsi koledzy nauczyli mnie, że gdy w nocy przyjeżdża pacjent ze skomplikowanym schorzeniem, a ja nie mam siły i pewności, czy dobrze postawiłam diagnozę, zostawiam go do rana. Oczywiście jeśli stan chorego na to pozwala. Wtedy podłączam mu kroplówkę, podaję leki. Bo rano nie przeoczę już niczego”.

Znacznie gorzej jeżeli skomplikowane schorzenie wymaga pilnej interwencji. Wówczas o pomyłkę bardzo prosto. Wiele spraw dotyczących błędów medycznych polega właśnie na tym, że pacjent został nieprawidłowo zdiagnozowany, albo, że pacjentowi poświęcono zbyt mało czasu. Są też błędy lekarzy, ale równie często jeden lekarz nie może prawidłowo zająć się dwoma pacjentami.

clause-1462969_640Wina nie leży z reguły po stronie przepracowanego personelu (lekarzy i pielęgniarek), który aby się utrzymać, zmuszony jest brać ogromną liczbę dyżurów.

Dużo większa odpowiedzialność spoczywa na kierownictwu szpitali, które optymalizuje koszty działania placówek poprzez zatrudnianie lekarzy na podstawie umów cywilnoprawnych i obchodzi tym samym przepisy dotyczące czasu pracy lekarzy. Ogromnym problemem jest exodus lekarzy za granicę i związany z tym brak białego personelu.

Kwestia jest jak najbardziej systemowa i wymaga interwencji na poziomie resortu zdrowia i władzy ustawodawczej. Po dość buńczucznych zapowiedziach obecnej władzy dotyczących rewolucji w służbie zdrowia, obecnie słyszy się jedynie o związkowcach protestujących w siedzibie Ministerstwa Zdrowia albo osobistej krucjacie ministra przeciwko in vitro.

Tak czy siak, na wszystkich tych problemach przede wszystkim tracą pacjenci. Natomiast błędy szpitalne się mnożą.

{ 15 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Wojciech Nowak 23 września, 2016 o 15:16

Nie jestem pewien, czy to błąd szpitala. Lekarz, a także pielęgniarka czy położna, powinni jako profesjonaliści podejmować się działań, co do których mają odpowiednią wiedzę i możliwości. Zmęczenie, zwłaszcza stałe, podaje w wątpliwość te możliwości.

Sądzę, że można oczekiwać wysypu pozwów opartych właśnie na takim zaniedbaniu.

Odpowiedz

Michał Grabiec 23 września, 2016 o 19:37

Jakby nie patrzeć, to szpital bierze odpowiedzialność za osoby w nim zatrudnione. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Wojciech Nowak 23 września, 2016 o 21:45

Przy art. 429 k.c. to już nie szpital, bo sam wybór jest dokonany prawidłwo. A kontrakt jest typowy, jeśli chodzi o pracę głównie lekarzy, ale także pielęgniarek czy położnych.

Odpowiedz

Michał Grabiec 24 września, 2016 o 21:55

Tak, ale przecież jeżeli lekarz wykonuje pracę na rachunek szpitala (a tak jest – przecież nie wynajmuje dla siebie pomieszczeń, tylko wykonuje zadania zlecone przez szpital), wówczas to szpital jest odpowiedzialny za ewentualne pomyłki. Wynika to z art. 430 Kodeksu cywilnego.

Zresztą mamy jeszcze art. 415 Kodeksu cywilnego i to na nim głównie można postawić zarzuty dotyczące winy organizacyjnej szpitala. Pozdrawiam Panie Wojciechu.

Odpowiedz

rafal 26 września, 2016 o 23:58

co raz częściej zdarza się tak, że lekarz wynajmuje od szpitala pomieszczenia, piszę o szpitalach prywatnych

Marek 24 września, 2016 o 19:37

Świetny blog 🙂 Bardzo wiele przydatnych informacji

Odpowiedz

Michał Grabiec 24 września, 2016 o 21:57

Dziękuję Panie Marku. Życzę zatem przyjemnej lektury i liczniejszych komentarzy:)

Odpowiedz

rafal 28 września, 2016 o 07:35

Jak uda mi się ” odgrzebac” to oczywiście

Odpowiedz

Marek 29 września, 2016 o 21:08

Witam serdecznie,
mam do czynienia z taka sprawą,
toczy się przed Okręgowym Sądem Lekarskim,
prowadzona jest tendencyjnie,ponieważ trudno powiedzieć ,że obwiniony lekarz ,jest z niższego
poziomu referencyjnego i oczywiście traktowany tak,aby swoich wybielić,nie powoływać na świadków,bo to przecież klinika z tego samego miasta i oczywiście minęły trzy lata i swoi
mają spokój.Sąd ewidentnie odmawia prawa do obrony,odrzuca pisma procesowe w którym
pełnomocnik prosi o dopuszczenie dowodu w postaci np dokumentacji medycznej i opinii biegłego
Mam zamiar złożyć w trakcie trwania sprawy przed OSL ,zażalenie do Naczelnego Sądu Lekarskiego praktycznie na wszystkie działania Sądu i Rzecznika sic 82 lata,prawo do obdony
i co jeszcze poruszyć
pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec 30 września, 2016 o 10:03

Szanowny Panie Marku, odpowiedziałem Panu w drodze mailowej. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Michał Grabiec 27 września, 2016 o 00:43

Panie Rafale, rozumiem, że „organizatorem” całego leczenia jest lekarz,a szpital jedynie udostępnia powierzchnię i sprzęt?

Odpowiedz

rafal 27 września, 2016 o 18:19

tak, dokładnie

Odpowiedz

Michał Grabiec 27 września, 2016 o 18:45

To w takiej sytuacji odpowiedzialność przypisuje się lekarzowi, który wykonuje działalność na własny rachunek. Ale podejrzewam, że np. jeżeli wynajęty sprzęt byłby niesprawny, wówczas można by procesować się ze szpitalem.

Odpowiedz

rafal 27 września, 2016 o 21:33

hmm, ja mam osobiście co do tego wątpliwości, wiadomo, że każda sprawa jest inna i będzie rozpatrywana indywidualnie, ale z tego co tak czytałem orzeczenia, to sądy wychodziły z założenia, że to, że sprzęt niesprawny jest to jedno, ale nie jest to podstawa do przyznania pacjentowi odszkodowania, bo to lekarz jako gwarant ma obowiązek leczyć pacjenta w warunkach i na sprzęcie sprawnym i dostosowanym do danego rodzaju procedury, a jeśli lekarz podejmuje się leczenia pacjenta na sprzęcie niesprawnym i w nieodpowiednich warunkach i to wie, to nawet można tu powiedzieć, że działa umyślnie, więc dla lekarza jest to bardzo zła linia obrony,
a jeśli wynajmuje sprzęt to sam powinien się zapoznać z dokumentacją z przeglądów

Odpowiedz

Michał Grabiec 27 września, 2016 o 21:56

Ciekawe. A ma Pan może jakieś orzeczenie w takim temacie? Bo przyznam, że temat mnie zaciekawił. A nie będę udawał, że wiem wszystko. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: