Zadośćuczynienie za zakażenie wirusem HCV w trakcie zabiegu operacyjnego

Michał Grabiec        27 października 2016        6 komentarzy

Do spraw, które często trafiają do mojej kancelarii należą przypadki zakażeń wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV). Wirus ten wywołuje ciężką chorobę WZW – wirusowe zapalenie wątroby typu C.

W jednej ze spraw, która dotyczyła zakażenia HCV pacjentka procesowała się ze szpitalem o zadośćuczynienie w związku z zakażeniem, które miało miejsce w trakcie zabiegu usunięcia polipu z szyjki macicy. Pacjentka kilka tygodni później (w innym szpitalu) przeszła zabieg wyłyżeczkowania kanału szyjki macicy i jamy macicy. 

sala-operacyjnaPacjentka pozwała szpital zarzucając, że do zakażenia doszło w trakcie pierwszego zabiegu. W procesie został powołany biegły z zakresu zakażeń szpitalnych, który precyzyjnie określił w którym momencie najprawdopodobniej doszło do zakażenia.

Biegły dysponował dostarczonymi przez powódkę dowodami – dokumentacją medyczną, wynikami badań. Według opinii biegłego, do zakażenia doszło w pozwanej placówce (biegła określiła to prawdopodobieństwo na poziomie 90-kilku %).

Za miejscem i czasem zakażenia przemawiał związek czasowo – przyczynowy jaki ma miejsce pomiędzy okresem wylęgania HCV, który przyjmuje się od 15 do 160 dni a wykonanym zabiegiem (tzw. okienko serologiczne).

Sąd uznał tę opinię za logiczną i na jej podstawie wydał wyrok. Sąd nie wskazał uchybień konkretnych pracowników i stwierdził istnienie tzw. winy anonimowej. W takim przypadku sąd nie obarcza winą żadnej konkretnej osoby, a jedynie ogólnie wskazuje na zaniedbania placówki.

Szpital bronił się tym, że w okresie kiedy miało dojść do zakażenia Sanepid nie miał żadnych zastrzeżeń do stanu higienicznego placówki. Sąd stwierdził, że jest to zbyt mało przekonywujące i w drodze domniemania przyjął, że szpital jest winny tego zakażenia (domniemanie winy szpitala).

Pacjentka uzyskała satysfakcjonujące zadośćuczynienie.

{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

podolodzy Listopad 4, 2016 o 17:06

na szczęście teraz będę wiedziała jak się bronić.

Odpowiedz

józef muniak Listopad 7, 2016 o 21:45

Panie Mecenasie szczęściarz z Pana , że opiniował to biegły z zakresu zakażeń szpitalnych. W moim przypadku opinię na potrzeby procesu karnego wydali biegli z zakresu kardiologii, kardiochirurgii i medycyny sądowej , którzy , de facto, nie stwierdzili żadnych chorób wywołanych przez bakterie. Takie typowo „polskie „bakterie przyjazne dla środowiska.

Odpowiedz

Michał Grabiec Listopad 10, 2016 o 18:00

Panie Józefie, a próbował Pan podważyć te opinie?

Odpowiedz

józef muniak Listopad 10, 2016 o 20:15

Oczywiście . Złożyłem zawiadomienie o sporządzeniu przez biegłych fałszywej opinii. Już prawomocnie odmówiono wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Prokuratura stwierdziła, że nie będzie można udowodnić umyślne sporządzenie fałszywej opinii przez biegłych . A ponadto takie śledztwo może być ewentualnie podjęte dopiero jeśli nowa opinia potwierdzi te zarzuty. Sąd zgodził się z tym stanowiskiem, mimo mocnych dowodów jej sfałszowania. Prokuratura wystąpiła o nową opinię , która ma zostać sporządzona na koniec kwietnia 2017 r. Tyle tylko, że ta pierwotna opinia zawierała 14 punktów dotyczących wybranych zagadnień. Ta nowa opinia dotyczy tylko 6 punktów . Pominięto te punkty , których rzetelność kwestionowałem. Prokuratura Krajowa przekazała moje zawiadomienie do innej Prokuratury Rejonowej i oczekuje ich odpowiedzi. W ostateczności zamierzam złożyć w tej sprawie skargę na Prokuratora tak aby jeszcze raz została rozpatrzona rzetelność opinii.

Odpowiedz

hcv Czerwiec 24, 2017 o 12:26

Tez jestem na etapie walczenia o zadoscuczynienie i mam 2 pytania,

-jak dlugo biegły sporzadzał opinie ?
-jaka kwota poszkodowana uzyskała, nie musi byc dokladna, w widełkach.

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Odpowiedz

Michał Grabiec Lipiec 5, 2017 o 13:53

Dzień dobry, biegły uwinął się w około 4 miesiące. W sprawach zakażeń wirusem HCV opinie (przynajmniej ja mam takie obserwacje) są przygotowywane całkiem sprawnie. Kwota wyniosła ok. 150 tys. zł.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Grabiec Legal Kancelaria Radcy Prawnego Michał Grabiec z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem m.grabiec@grabiec-legal.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych.

Poprzedni wpis:

Następny wpis: