Wzór upoważnienia do uzyskania informacji o stanie zdrowia oraz dokumentacji medycznej

Michał Grabiec        11 sierpnia 2015        4 komentarze

Pacjentowi trafiającemu do szpitala przedstawia się do podpisu szereg dokumentów. Jednym z oświadczeń, które pacjent składa w formie pisemnej jest upoważnienie dla osoby bliskiej do uzyskania informacji o stanie zdrowia. Drugim obowiązkowym oświadczeniem pacjenta jest upoważnienie danej osoby do uzyskania dokumentacji medycznej pacjenta.

karetka2Oczywiście upoważnienie danej osoby do tych informacji i dokumentów jest fakultatywne – pacjent może zastrzec, iż nikomu ma nie być wydawana dokumentacja medyczna lub udzielana informacja o stanie zdrowia.

Zdarzają się jednak sytuacje gdy pacjent nie może złożyć oświadczenia. Nieprzytomny pacjent nie jest w stanie udzielić takich informacji.

Zamieściłem na blogu wzór upoważnienia dla osoby wskazanej przez pacjenta do uzyskania informacji o stanie zdrowia i pozyskania dokumentacji medycznej. Zapraszam do pobrania upoważnienia z bloga. Nigdy nie wiadomo czy w którymś momencie nie okaże się potrzebny.

 

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Dariusz Kwiecień 14, 2017 o 08:59

Takie upoważnienie może mieć pacjent przy sobie w razie kontaktu medycznego, przez szpital wymagane jest jednak upoważnienie złożone na dokumentacji medycznej przy przyjęciu. Ani tu, ani tam nie ma jednak słowa o formie kontaktu. Migracja ludności jest coraz łatwiejsza, technika komunikacji zaawansowana, natomiast często, prawie zawsze lekarz odmawia informacji telefonicznej, a nie wiem, czy kiedykolwiek ktoś zwracał się z pozytywnym skutkiem o informację drogą poczty elektronicznej.

Odpowiedz

Michał Grabiec Kwiecień 14, 2017 o 11:22

Moim zdaniem udzielenie informacji o stanie zdrowia może się odbyć za pośrednictwem poczty elektronicznej, ale istotne byłoby ustalenie kto jest faktycznym posiadaczem tego adresu pocztowego. Obsługując niegdyś szpital wydałem opinię, że nie jest możliwe udostępnienie informacji o stanie zdrowia żądającej informacji osobie, jednak przyczyną był brak możliwości weryfikacji tożsamości osoby. Natomiast jeżeli nie byłoby wątpliwości, dlaczego nie? Pozdrawiam.

Odpowiedz

Daria Wrzesień 5, 2017 o 13:52

Witam,
Mam pytanie: Osoba upoważniona przez pacjenta do odbioru dok. medycznej twierdzi, że podawanie jej danych w upoważnieniu łamie Ustawę o Ochronie Danych Osobowych. Osoba ta nie życzy sobie, aby w upoważnieniu było cokolwiek oprócz jej imienia i nazwiska (nie chce podać peselu, adresu, nr dowodu osobistego). Czy takie upoważnienie będzie ważne? Czy jest jakiś przepis mówiący o tym jakie dane osoby upoważnionej powinny znaleźć się na upoważnieniu?
Z góry dziękuję za pomoc

Odpowiedz

Michał Grabiec Wrzesień 6, 2017 o 19:37

Dzień dobry, osoba taka powinna być dosyć dokładnie opisana żeby wykluczyć nieporozumienia. Co by było gdyby wpisać w upoważnieniu np. „Jan Kowalski”. Byłby problem, który Jan Kowalski może uzyskać informacje o naszym stanie zdrowia. Jeżeli jednak wpiszemy, że jest to mąż,rodzic,dziecko czy inny krewny, wówczas taka osoba jest dostatecznie zindywidualizowana. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: