Odszkodowanie i zadośćuczynienie z tytułu błędu medycznego

Michał Grabiec        16 maja 2015        2 komentarze

W ostatnich dniach media obiegła informacja o usunięciu pacjentowi w wyniku błędu medycznegoHand-holding-a-stethoscope-on-white-background-1025139E900B587A zdrowej nerki. Zgodnie z planem, pacjentowi miała zostać usunięta nerka zaatakowana nowotworem. Jest to ewidentny przypadek błędu medycznego.

Okoliczności tej nie ukrywają również przedstawiciele szpitala w którym doszło do tego zdarzenia.

Faktem jest jednak to, że szpital uznając swoją winę wyraził wolę porozumienia się z pacjentem w zakresie odszkodowania i zadośćuczynienia.  Z reguły szpitale nawet pomimo ewidentnej winy usiłują wykazać prawidłowość dokonanego w swojej placówce leczenia.

Prowadzę aktualnie proces pacjenta zarażonego w szpitalu w gronkowcem złocistym, w którym szpital usiłuje wykazać, że pacjent musiał zarazić w innym miejscu. Sprawa była kilka tygodni temu przedmiotem zainteresowania mediów ogólnopolskich.

Autorytety medyczne (na podstawie analizowanej dokumentacji medycznej) absolutnie kwestionują możliwość takiego rozwoju zdarzeń, jednak renomowany szpital stoi na odrębnym stanowisku.

Niestety konieczne stało się skierowanie sprawy na drogę postępowania sądowego. Szkoda. Błędy medyczne zdarzały się i nadal będą się zdarzać. Czasami warto jednak podejść do sprawy odpowiedzialnie i spróbować  rozwiązać ją polubownie.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Tomek Maj 20, 2015 o 20:48

Widać jeszcze nam daleko do rynku amerykańskiego gdzie szpitale mają gigantyczne polisy ubezpieczeniowe…dobrze że zmienia się świadomość jednak szpitale chwytają się prawie zawsze długiej drogi sądowej

Odpowiedz

Michał Grabiec Maj 21, 2015 o 13:08

To prawda, aczkolwiek zdarzają się chlubne przypadki ugodowego rozstrzygania sporów. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: