O blogu

Pacjenci często czują się zagubieni w kontakcie ze światem medycyny. Język medyczny i język prawny są dla nich niezrozumiałe. Pacjenci często nie są świadomi swoich praw, zarówno w trakcie leczenia jak i po jego zakończeniu, a także w przypadku ewentualnych komplikacji. Korzystający z pomocy medycznej powinni zatem posiadać wiedzę o przysługujących im uprawnieniach.

Zagadnienia związane z prawami pacjenta są niezwykle zróżnicowane, tak jak bardzo różni są pacjenci i ich problemy. W dobie autonomii pacjenta, możliwość podjęcia decyzji dotyczącej na przykład zgody na leczenie, udostępnienia dokumentacji medycznej czy informacji o stanie zdrowia, wymaga od pacjentów (ale także lekarzy i menedżerów służby zdrowia) gruntownej wiedzy o uprawnieniach i zawiłych procedurach.

Problemem jest to, że informacje o prawach pacjenta zawarte są w aktach prawnych, o istnieniu których korzystający z pomocy medycznej nawet nie wie. W przypadku styczności adresata z ustawą, skomplikowany język prawny utrudnia dostateczne zrozumienie przepisów normujących jego sytuację. Problemy z interpretacją aktów prawnych mają także lekarze i kierownicy placówek służby zdrowia.

Moim celem jest przybliżenie czytelnikom informacji o przysługujących im uprawnieniach. Chciałbym, aby za pośrednictwem tego bloga, pacjent (potencjalny pacjent) dowiedział się czego może oczekiwać kiedy odwiedza lekarza czy placówkę służby zdrowia.

Chciałbym również, aby czytelnik niekoniecznie będący pacjentem znalazł na moim blogu informacje o uprawnieniach przysługujących pacjentowi w przypadku naruszenia praw czy błędnie przeprowadzonym leczeniu. Jeżeli jesteś pacjentem lub w jakikolwiek inny sposób jesteś związany ze służbą zdrowia, ten blog jest stworzony z myślą o Tobie.

Chciałbym również na bieżąco komentować nowe regulacje prawne dotyczące pacjentów i służby zdrowia, a także odnosić się do wydarzeń, których tłem jest problematyka ochrony praw pacjenta.  

Mam nadzieję, że znajdziesz tutaj odpowiedź na nurtujące Cię pytania, a kiedy zajdzie taka potrzeba, wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie Twojego problemu.