Clostridium difficile – groźny bywalec oddziałów szpitalnych

Michał Grabiec        21 września 2016        2 komentarze

W jednym z materiałów opracowanych kilka lat temu przez Polskie Stowarzyszenie Pielęgniarek Epidemiologicznych wskazano, że bakterią powodującą ogromną ilość zakażeń szpitalnych jest bakteria Clostridium difficile.

Jest to bakteria, która normalnie występuje (według jednego ze źródeł) u 3 %  dorosłych i aż u 66 % dzieci. Szczególnie narażeni na zakażenie bakterią są pacjenci oddziałów szpitalnych. W miejscach tych przebywają bowiem osoby osłabione, ze  zmniejszoną odpornością.

sala-operacyjnaW przypadku wystąpienia tej bakterii niezbędne jest natychmiastowe odizolowanie pacjenta od innych osób. Aby zapobiegać ryzyku zakażenia, niezbędne jest zachowanie wysokich standardów higienicznych.

W dniu wczorajszym odebrałem telefon w sprawie zakażenia bakterią Clostridium difficile Prawdopodobnie w krótkim czasie kilka osób zachorowało (niestety były też przypadki śmiertelne) z powodu CZCD – choroby spowodowanej przez tę bakterię.

Jeżeli okaże się, że mogło dojść do zawinionego przez szpital zakażenia, wówczas jest podstawa do tego aby dochodzić zadośćuczynienia związanego z zakażeniem – stresem, izolacją, przedłużoną hospitalizacją czy odstawieniem na jakiś czas leczenia innych chorób.

W jednym z wyroków Sąd Apelacyjny w Katowicach powiedział, że:

„Nie ma większego znaczenia czyzakażenie powoda nastąpiło bakteriami tzw. „szczepu szpitalnego”, czy też bakteriami bytującymi w przewodzie pokarmowym każdego człowieka, lecz istotne dla przesądzenia o ewentualnej odpowiedzialności personelu medycznego za fakt zakażenia jest ustalenie, czy zostały w ubezpieczonej u pozwanego placówce zastosowane właściwe formy zabezpieczenia przed zakażeniem w sytuacji wykonywania zabiegu operacyjnego, stwarzającego w naturalny sposób duże ryzyko zakażenia.”

Chodzi właśnie o to, czy w szpitalu prowadzono właściwą profilaktykę dotyczącą zakażeń szpitalnych. Jeżeli nie, wówczas szanse na zwycięstwo pacjenta wzrastają.

Więcej informacji o procesach dotyczących zakażeń szpitalnych znajdziesz w moim wpisie „Odszkodowanie i zadośćuczynienie za zakażenie szpitalne„.

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

rafal Wrzesień 21, 2016 o 12:27

Najczęściej zakażenia ta bakteria spowodowane są „wymiana” pomiędzy pacjentami gazet, komórek, etc. Stad na każdym oddziale chorób zakaźnych całkowity zakaz wymieniania się pomiędzy pacjentami

Odpowiedz

Michał Grabiec Wrzesień 21, 2016 o 12:42

Ostatnio miałem przed oczyma dokument z którego wynikało, że do przenoszenia zakażenia może dojść nawet drogą powietrzną – np. trakcie wymiany pościeli. Pisze Pan o oddziałach zakaźnych, a do zakażeń dochodzi też na innych, gdzie standardy są często na niższym poziomie.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Poprzedni wpis:

Następny wpis: